Jeste li posjetili amfiteatar u Nacionalnom parku Krka?
Obilazak slapova Krke najčešće izgleda ovako: vozimo se turističkim brodom od Skradina, šetamo oko Skradinskog buka, prođemo kružnu poučnu stazu kroz nestvarnu prirodu i nazad se do auta vratimo brodom. Znate li da ste tim obilaskom zapravo obišli samo mali dio Parka? Nacionalni park Krka obiluje pješačkim stazama i nestvarnim vidikovcima, tu je i nekoliko starih ruševnih utvrda, pa čak i amfiteatar!
Nikola nam je ispričao priču o izletu na Krku od prošlog vikenda. Ulaznica je trenutno 30 kuna po osobi. U ovo doba godine ne voze turistički brodovi pa su Park obišli autom. U jednom su danu pješice prešli oko 11 kilometara.
Skradinski buk: najpopularniji slap na Krki
Na rijeci Krki postoji ukupno sedam veličanstvenih slapova preko sedrenih barijera, a njihov je zajednički pad 224 metra. Skradinski buk je posljednji slap, kao i jedini kojeg puni voda iz dvije rijeke, Krke i Čikole. S dužinom od nevjerojatnih 800 metara najduži je slap na rijeci Krki, kao i najpoznatiji. Detalje o obilasku ovog dijela Krke saznajte u članku.
U prošlosti su se u vodenicama na Skradinskom buku mljele žitarice. Brodovi su ih Krkom pa morem razvozili po cijeloj Dalmaciji. Znate li gdje se mljelo žito za Dubrovačku Republiku?
Rijeka Čikola
Kanjon rijeke Čikole je onako iskonski surov, opasno strm i teško pristupačan. Gledali smo ga s vidikovca Čikola. Kanjon je dug 14 kilometara, a najveća mu je dubina 170 metara. Rijeka je sada puna brze vode, dok ljeti njeno korito često presuši. Čikola je ime dobila po turskoj riječi čikojla, što znači voda kroz litice.
Na desnoj obali Čikole, oko 2 kilometra uzvodno od utoka u Krku, nalazi se ruševna srednjovjekovna utvrda Ključica. Iznad kanjona postoji i ZipLine. Dio Čikole prije utoka u Krku je miran i izgleda kao veliko jezero.
Pravo je iznenađenje kada dođete vidjeti kanjon Čikole pa vidite čovjeka koji hoda po užetu iznad kanjona! Bez problema je prehodao cijelu širinu kanjona.
Otočić Visovac: mirna oaza na jezeru koje nije jezero
Visovačko jezero je proširenje rijeke Krke, smješteno između Skradinskog buka i Roškog slapa. Njegova je mirnoća potpuni kontrast slapovima punim energije. Na otočiću Visovcu se nalazi crkva i samostan koji vode franjevci. Ovo mjesto posjećuju brojni hodočasnici.
Posjetili smo vidikovac Visovac s kojeg se pruža lijep pogled na jezero i otočić. Na vidikovcu se nalazi kip Petra Svačića. Legenda kaže da se ovaj posljednji hrvatski narodni kralj rodio u gradu Kamičku, koji se nalazio iznad klisure nad Krkom. Spomenik Petru Svačiću je podignut 2002. godine, na 900. obljetnicu njegove pogibije. Znate li da je ovaj kralj vladao iz Knina?
Obilazak slapova Krke: Roški slap
Roški slap se obrušava u Visovačko jezero s visine od 15 metara. Do prije šezdesetak godina na ovom je slapu radilo šest vodenica. U vodenice trenutno nije moguće ući, ali možete pokraj njih prošetati.

Jedna od vodenica na Roškom slapu

Restorani su zatvoreni
Ogrlice na rijeci Krki
Od Roškog slapa smo prošetali kružnom stazom do vidikovca koji gleda na niz sedrenih barijera na Krki. Narod ih je nazvao Ogrlice jer gledano s visine stvarno izgledaju kao ogrlice, ili čipka. Na ovom je mjestu kanjon širok i otvoren.

Preko Ogrlica smo prešli mostom
Znate li da je rijeka Krka utočište brojnim pticama i važno ornitološko područje?
Oziđana pećina: u njoj su živjeli ljudi!
Na lijevoj obali Krke smo se popeli po 517 drvenih stepenica, okomito položenih na stijenu iznad Roškog slapa. Stepenice vode do tunelaste Oziđane pećine, mjesta gdje je živio neolitički čovjek (period od oko 6.000 g.pr.Kr. do 1.500 g.pr.Kr.). Pećina je trenutno zatvorena, a inače se u njoj može pogledati arheološka zbirka.
Zanima li vas kako izgleda nalazište krapinskog pračovjeka?

Oziđana pećina
Manastir Krka
S lijeve obale Krke smo mostom prešli na desnu obalu te se autom uputili prema manastiru Krka. U toplije doba godine, od travnja do listopada, do manastira se može doći izletničkim brodom.
Za vrijeme vožnje ovim brodom vide se ruševine srednjovjekovnih utvrda Nečven i Trošenj. Smještene su na strmim klisurama Krke, jedna nasuprot druge. Obje su utvrde kroz dio 16. i 17. stoljeća bile pod vlašću Turaka. Postoji i utvrda iznad Dunava koja je u isto vrijeme kao i utvrde Nečven i Trošenj bila pod turskom vlašću!

Manastir Krka
Manastir Krka se prvi put spominje 1402. godine, a nema točnih podataka o godini izgradnje. Uz manastir se nalazi crkva ispod koje su starorimske katakombe, a moguće ih je posjetiti. Kod manastira smo odradili još jednu kružnu šetnju.
Slap Manojlovac: najviši slap na Krki
Idemo dalje autom prema najvišem slapu na Krki. Vidikovac s pogledom na Manojlovački slap ima jedan zanimljiv detalj: spomen-ploču caru Franji Josipu I. Upravo je s ovog mjesta car sa suprugom, caricom Elizabetom, također uživao u pogledu na slap. Vidikovac tako više nije samo vidikovac, nego Carski vidikovac.
Slap Manojlovac je po mnogima najljepši slap na Krki. Dug je oko 500 metara, a širok do 100 metara. Ukupna visina sedrenih barijera je nešto manja od 60 metara, a preko najviše barijere voda pada s visine od 32 metra. Znate li koji je najviši slap u Hrvatskoj? A koji je najviši slap na svijetu?

Manojlovački slap
Amfiteatar u Nacionalnom parku Krka
Nacionalni park Krka je pun iznenađenja pa tako u njemu možete vidjeti i ostatke starog rimskog vojnog logora Burnum. Sagrađen je u blizini slapa Manojlovca, na mjestu s kojeg se moglo dobro nadzirati prijelaz preko Krke. Spomenuti amfiteatar iz naslova ove priče nalazi se upravo ovdje. Izgrađen je prije oko 2.000 godina i jedini je vojni amfiteatar na području Hrvatske. Mogao je primiti 6.000 ljudi. Istražite s nama još neke rimske amfiteatre!
Kako mrak rano pada, morali smo završiti obilazak. Zaključak je da nam slijedi povratak na Krku u proljeće, jer ova prekrasna rijeka ima još puno toga što treba vidjeti, doživjeti i istražiti.
Fotografije: Nikola