Jednodnevni road trip do Imotskog
Prošli vikend smo jedan dan autom obilazili imotski kraj. Krenuli smo u mjestu Cista Velika, stali na vidikovcu Prološko blato, odmarali se u idiličnoj prirodi pokraj jezera Dva oka, vidjeli Zelenu katedralu i Crveno jezero, spustili se do Modrog jezera pa se popeli na tvrđavu Topanu. Vodimo vas na jednodnevni road trip do Imotskog.
Znate li da se u okolici Imotskog nalazi čak 11 prirodnih jezera? Dva jezera znaju ljeti presušiti.
Prva postaja: misteriozni srednjovjekovni stećci
U mjestu Cista Velika nalazi se arheološki lokalitet Mala Crljivica. Ovdje se s obje strane ceste koja od Trilja vodi do Imotskog, nalazi oko 90 stećaka iz 14. i 15. stoljeća. Radi se o srednjovjekovnim nadgrobnim spomenicima. Ukrašeni su reljefnim ukrasima i simbolima, a mogu biti položeni ili uspravni. Lokalitet je pod zaštitom UNESCO-a. Više detalja saznajte ovdje.

Crljivica je najsačuvanija skupina stećaka u Hrvatskoj.

Stećke možete vidjeti na brojnim mjestima u Bosni i Hercegovini i na nekim mjestima u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj.

Na lokalitetu se nalazi i sedam bunara. Većina ih je iz srednjeg vijeka, a neki su i stariji. Korišteni su do sredine 20. stoljeća kao izvor pitke vode i pojilo za stoku.
Vidikovac Prološko blato
Road trip do Imotskog nastavljamo 20-minutnom vožnjom od Crljivice do vidikovca Prološko blato. Pogled pada na Prološko jezero i krški kraj koji dio godine bude poplavljen. Kada je sezona poplava, jedan brežuljak uvijek ostane kao otočić. Zove se Manastir, a na njemu su u 15. stoljeću franjevci sagradili samostan.
Dubina Prološkog jezera varira od 20 do čak 50 metara. U njemu žive šarani, somovi i brojne druge slatkovodne ribe.

Prološko blato je od 1971. godine zaštićeni pojas prirode. Nalazi se na zapadnom dijelu Imotskog polja.
Na ovom poplavnom području dio godine borave ptice močvarice. U Hrvatskoj postoji nekoliko poplavnih područja bitnih za život brojnih vrsta ptica. Neki od njih su Kopački rit i Lonjsko polje.
Jezera Dva oka: ako imate dron, ponesite ga!
Dva okrugla jezera smještena jedno pored drugoga, iz visine izgledaju kao dva oka… Mi nemamo dron, ali nema veze jer je priroda oko jezera divna za izlet, piknik ili šetnju. Ljeti se u jezerima možete i okupati.
Od vidikovca Prološko blato nam je trebalo desetak minuta vožnje do Dva oka. Nalaze se u Donjem Prološcu. Promjer jezera je 40-ak metara, Gornje jezero je duboko oko 13, a Donje oko 7 metara. Ovo je jedno od pet izvorišta Vrljike, rijeke koja teče Imotskim poljem. Vrljika u dijelu svog toka mijenja ime i na kraju ponire u BIH. Znate li koja rijeka ponire u Ogulinu?

Jezera Dva oka
Zelena katedrala, bazilika na otvorenom
Kroz lijepu prirodu, od jezera Dva oka možete prošetati do Zelene katedrale, imotskog marijanskog svetišta. Ova vjerska građevina je malo netipična jer je u potpunosti otvorena. Okružena je brojnim stablima, a uz nju teče spomenuta rijeka Vrljika. Tradicionalno se vjernici ovdje okupljaju na blagdan Velike Gospe.
Probajte baciti kamen u Crveno jezero! Ne možete?
Crveno jezero je jedna od najdubljih krških jama u Europi, a možda i svijetu! Road trip po Imotskoj krajini nastavljamo dolaskom do ovog prirodnog fenomena, koji je ime dobio zbog crvenkastih stijena koje ga okružuju. Od Zelene katedrale nam je trebalo 10 minuta autom.
Jama u kojoj se nalazi Crveno jezero duboka je oko 528 metara. Dubina jezera varira, s prosječnom dubinom oko 300 metara pa je ovo možda i najdublje jezero u Europi. Dno jezera se nalazi ispod morske razine. Prema legendi su iznad jezera nekada postojali dvori. Pripadali su Gavanu i njegovoj ženi, a propali su u jezero kao kazna zbog njihove velike zlobe. Ako vas zanima cijela legenda o Gavanovim dvorima, klik na link.

Crveno jezero
Crveno jezero je nastalo urušavanjem svoda iznad špilje, na sličan način kako nastaju cenote u Meksiku. Nije mu moguće pristupiti jer je obala jako strma. Na tome su jako zahvalne slatkovodne ribe kojima jezero obiluje. Među ostalima, ovdje žive i dvije endemske vrste riba. Promjer jame je oko 300 metara, a oko nje postoji staza kojom možete prošetati. Za proći ju laganim tempom s fotkanjem treba oko 50 minuta. Potrebna vam je čvrsta obuća.
Izazov: Bacite kamen u Crveno jezero! Vjerujte, ni malo lak zadatak. Znanstvenici vjeruju da je strujanje zraka iznad jezera tako jako da se kamen uglavnom zabije u stijene. Navodno će onoga tko uspije ubaciti kamen u samo jezero, pratiti vječna sreća. Probajte pa javite!
Obilazak Modrog jezera: najljepše krško jezero u Hrvatskoj
Primjetite li da je oko Imotskog sve u nekim bojama? Od Crvenog do Modrog jezera nam je trebalo par minuta autom, udaljeni su 1,5 km. Modro je jezero ime dobilo zbog predivne modre boje vode. Nastalo je na sličan način kao i Crveno jezero, nakon što se urušio svod ogromne špilje. Vrtača je duga oko 800, a široka oko 400 metara i leži uz sam rub Imotskog.
Spustili smo se do površine jezera po širokoj, serpentinastoj i uređenoj stazi. Ako ovdje dolazite u toplo doba godine, ponesite kupaći! Imotski je ipak ljeti jedan od najtoplijih gradova u Hrvatskoj. Voda je u Modrom jezeru vrhunske kvalitete jer se stalno obnavlja iz desetak podzemnih izvora. U Modrom jezeru nema ribe, osim ako ju ne ubace ribiči.

Modro jezero je najstarije jezero u ovom kraju.
Zanimljivost: Dubina jezera se mijenja kroz godinu. 1942. godine potres je proširio podzemne odvodne pukotine za vodu. Jezero nakon duge ljetne suše, u ranu jesen sve češće u potpunosti presuši. Tada je pravi spektakl nogomet koji se igra na njegovom dnu.
Tvrđava Topana u Imotskom
Od Modrog jezera smo prošetali prema tvrđavi Topani, smještenoj na vrhu strmih litica iznad jezera. S vidikovaca na zidinama tvrđave se pruža prekrasan pogled na Modro jezero, stadion “Gospin dolac” i grad.

S jednog dijela staze prema Modrom jezeru, dobro se vidi tvrđava Topana.

Pogled na Modro jezero iz tvrđave Topane.
Srednjovjekovna tvrđava Topana je bila središte hrvatske županije još u 10. stoljeću. Izgrađena je na ostacima pretpovijesne i ilirske gradine, a njen je najveći dio sagrađen kroz 13. i 14. stoljeće. Mogla je primiti posadu od 400 do 500 ljudi i imala je izuzetno strateško značenje.
Topana je bila pod turskom vlašću više od 200 godina. 1717. godine zauzimaju ju Mlečani. Grad je oslobođen od Osmanlija 2. kolovoza, na dan zaštitnice Imotske krajine, Gospe od Anđela. Njoj posvećenu zavjetnu crkvicu, možete vidjeti u sklopu tvrđave. Danas se taj dan slavi kao Dan grada Imotskog.

Početkom 19. stoljeća tvrđava Topana je napuštena i polako propada.
A što je topana? To je posebna kula koja ima platformu za topove. Na imotskoj je tvrđavi ovakva kula sagrađena u 17. stoljeću i po njoj je cijela tvrđava dobila ime. Legenda kaže da je linija razgraničenja između Turaka i Mlečana 1717. godine, određena ispucavanjem topovskih kugli s Topane. To je i današnji oblik granice prema Bosni i Hercegovini.

Tvrđava Topana je prirodno zaštićena s dvije strane jezerom, a s treće strane suhom i dubokom vrtačom (Jelavića ili Gospin dolac), gdje je danas gradski stadion.

Stadion Gospin dolac

Pogled s Topane na Imotski
Završite dan šetnjom po Imotskom
Jednodnevni road trip do Imotskog završavamo šetnjom starim centrom grada. Mnogi ga smatraju jednim od najljepših dalmatinskih gradića, jer je stara gradska jezgra građena klesanim kamenom. Spustili smo se po 92 kamene Imotske skaline, koje su izgradili Mlečani u 18. stoljeću. Znate li da je poznati hrvatski pjesnik Tin Ujević Imoćanin? Na prvom podestu ovih skalina nalazi se njemu posvećen spomenik.
Imotski se počeo razvijati nakon što je u 10. stoljeću izgrađena tvrđava Topana. Tada je ovo bilo središte jedne od ukupno jedanaest županija Hrvatskog kraljevstva, a grad je ime dobio po središtu starohrvatske župe Imota (Emotha). Tragovi života u ovom kraju potječu iz prapovijesti.
U Imotskom smo prošetali slikovitim, na mjestima uskim i strmim kamenim uličicama. Za bolje snalaženje po staroj gradskoj jezgri, ovdje pogledajte kartu sa svim znamenitostima.
Na kraju dana možemo samo zaključiti da ćemo morati na još koji road trip do Imotskog… Ovaj je kraj prepun prirodnih ljepota i mjesta koja treba posjetiti.
Fotografije: Maja i Nikola