Izlet u Lonjsko polje: selo roda, plovidba kanuom i prekrasni konji
Jedan dan vam nije dovoljan za obilazak cijelog Lonjskog polja. Park prirode je izdužen uz lijevu obalu Save i na dužini od oko 100 kilometara nudi brojna mjesta koja trebate vidjeti. Prošle smo godine krenuli u obilazak kod ulaza Krapje. Ove smo se godine odlučili za “naopaki” pristup i prva nam je postaja bilo selo Čigoč. Krenite s nama na još jedan izlet u Lonjsko polje i saznajte što trebate posjetiti u blizini sela roda.
Ponesite dovoljno hrane i vode jer u parku prirode ima malo trgovina. Ako ćete u neki restoran na ručak, dobra je varijanta unaprijed rezervirati stol. Većina restorana ima velike terase i prostor gdje se djeca mogu igrati.

Detalj iz Čigoča
Čigoč, prvo selo roda u Europi
Možete li zamisliti da rodino gnijezdo može biti teško i 900 kilograma? Ovakva se divovska gnijezda nalaze na krovovima većine starih hrastovih kuća u Čigoču.
Prvi svibanj je i iz gnijezda vire glave mama roda, koje trenutno sjede na jajima. Uskoro će ovdje nastati pravi baby boom, što je i super vrijeme za prošetati selom! U jednom gnijezdu većinom bude 3 do 4 ptića.

Zbog jako uspješnog gniježđenja roda u Čigoču, selo je 1994. godine proglašeno za Prvo europsko selo roda.
Parkirajte na ulazu u selo sa strane Siska, na malom parkingu iza društvenog doma. Posjetiteljski centar sa suvenirnicom je smješten na kućnom broju 26, u tradicionalnoj drvenoj kući izgrađenoj 1867. godine.

U kući u kojoj je danas posjetiteljski centar, živjelo se do 1938. godine. Ovdje možete unajmiti bicikl ili kanu.
Stare kuće u Posavini su zbog čestih poplava građene od hrastovih greda, koje su otporne na vodu. Temelj kuće je zidan od ručno rađene opeke. Velik broj tradicionalnih kuća je davno napušten i na žalost propada. Znate li kako izgledaju tradicionalne kuće iz Hrvatskog zagorja?

Stara hrastova kuća u Čigoču
Zanimljivosti o rodama
Bebe rode vole puno jesti pa ih hrane i mama i tata. U prva tri mjeseca života moraju dovoljno ojačati jer tada kreću na dalek put u Afriku. Gnijezde se upravo u Lonjskom polju, zbog bogate ponude njihove omiljene hrane: žaba, zmija, puževa, rakova i riba. U Africi im ponuda hrane i nije neka, tamo se uglavnom hrane skakavcima i raznim kukcima.
Bijele rode su se naviknule na život među ljudima. Čak su naučile prilagoditi svoje gnijezdo obliku krova kuća. Povremeno ćete vidjeti rodu koja leti noseći prilično velike grane za nadogradnju gnijezda. Za razliku od bijelih, crne rode su ostale živjeti u šumi, gdje im glavna opasnost prijeti od orlova.
Znate li zašto na pašnjacima rode hodaju iza krava i konja? Zapravo su jako pametne: na ovaj način lako love žabe, koje bježe iz svojih skrovišta da ih velike životinje ne pregaze.
Obilazak Lonjskog polja: kružna staza u Čigoču
Iz Posjetiteljskog centra Čigoč kreće kružna poučna staza Posavaca, duga 4,2 km. Dobit ćete kartu staze i obilazite ju sami. Za proći cijelu stazu laganini hodom, treba vam oko dva sata.
Staza prvo prolazi pokraj starih drvenih kuća u Čigoču. U jednoj kući možete obići Etno zbirku obitelji Sučić. Staza dalje vodi kroz polja, oranice i preko livada, pokraj životinja na ispaši. Možete vidjeti razne ptice močvarice, a mi smo se ovdje uvjerili kako je Lonjsko polje pravo močvarno područje. Prije nekoliko dana je padala kiša i na stazi je bilo dosta blata i lokvi. Na iznenađenje svih nas, te su lokve bile pune žaba. Tako smo tu “zapeli” jer su djeca krenula u lov… Žabe smo lovili i u Kopačkom ritu, a vidjeli smo ih i na neočekivanom mjestu, u podzemlju Pazinske jame.

Ovako izgleda ozbiljan lov na žabe
U proljetno vrijeme je za obilazak staza Lonjskog polja dobro obuti gumene čizme. Ili ponesite rezervnu obuću pa neka stoji u autu. Kako mu ime kaže, ovo je ipak polje i puno ćete vremena provesti na poljskim stazama. Uspjeli smo uhvatiti boje na suncu. Pogađate, crvene. 😉
Mužilovčica: istražite jedan od najvećih pašnjaka u Europi
2020. godina: mi, gradski ljudi, dolazimo vidjeti životinje na ispaši oko 17 sati. Na pašnjaku u Mužilovčici nije bilo ni jedna životinje. 😂 Najbolja je varijanta na pašnjak doći što ranije ujutro. Životinje su tada blizu staze, a kako ljudi dolaze kroz dan, one odlaze u dalje dijelove polja. Polje je stvarno ogromno i u daljini ćete vidjeti brojne krave i konje.
Ove smo godine imali sreće pa su uz stazu kroz polje bili konji. A posebno smo sretni bili kada su krenuli prema nama. Ponesite im jabuke, mrkve… Jako su druželjubivi i vole se maziti. Vole se i na leđima valjati u travi.
Svake se godine zbog poplava ovaj pašnjak pretvori u ogromno jezero pa u močvaru. Raj za žabe i ptice koje se časte žabama. Turopoljske svinje plivaju u tim jezerima, love ribu i jedu žireve i školjke. Kada se voda povuče u korito, nastaju pašnjaci. Tada nastupaju krave i posavski konji, jer ovo je jedno od zadnjih mjesta u Europi gdje se održalo tradicijsko pašarenje. Više o životinjama koje možete vidjeti u Lonjskom polju, saznajte u članku.
Do pašnjaka u Mužilovčici možete doći autom. Na glavnoj cesti u selu je znak za skretanje prema polju. Staza do polja je makadamska, a poslije vas čeka pranje auta.

U prijemnom centru u Čigoču možete unajmiti bicikle pa se njima dovesti do Mužilovčice. Uživat ćete u ovakvim prizorima.

Detalj iz Mužilovčice
Savršen izlet u Lonjsko polje: Plovidba kanuom u Mužilovčici
Kada ste zadnji put veslali i sami upravljali kanuom??? Ili veslali i vozili dvoje djece u kanuu? Preskočite ovaj izazov ako su vam djeca nemirna, kanu se prilično lagano zaljulja. Nama je ova avantura bila savršen kraj dana u Lonjskom polju, jednom kad smo shvatili princip veslanja i prestali se vrtiti u krug. 🙂
Kanui su dugi pet metara, u njih stanu tri odrasle osobe ili dvije odrasle osobe i dvoje manje djece. Plovidbu dogovarate u prijemnom centru u Čigoču, gdje ćete dobili vesla i prsluke za spašavanje. Autom se vraćate u Mužilovčicu, na sam izlaz iz sela prema Krapju. Iza velikog zavoja je malo pristanište s kanuima i mali parking uz cestu. Tu je stol i dvije klupe u hladovini. Odlično mjesto za napraviti piknik.

Malo pristanište s kanuima
Najam jednog kanua je 50 kuna, a dobijete ga na tri sata. Mi smo uzeli dva kanua pa se izmjenjivali u veslanju. Plovi se po rukavcu Tišina, u kojem je voda mirna kao ogledalo, pokrivena lopočima i na mjestima nekim žutim i bijelim vodenim cvijećem. Djeca su bila oduševljena jer su za vrijeme plovidbe brali cvijeće s površine vode. Povremeno iskoči neka riba ili vas preleti roda ili labud.

Roda u letu
Za najam kanua se unaprijed najavite. Ciljajte plovidbu ujutro ili kasnije popodne jer sunce na vodi prži. Nama je dan bio oblačan, ali inače vam trebaju šilterice ili kape za djecu. Sve detalje o najmu kanua saznajte ovdje.
Svima bi preporučili izlet u Lonjsko polje u proljeće. Javite nam dojmove!