Izlet u Kumrovec: Staro selo, djeca i Tito
Predzadnja sam generacija koja je primljena u pionire, ali i dalje znam stihove “Druže Tito mi ti se kunemo, da sa tvoga puta ne skrenemo“. Pretpostavljam da su urezani tamo zbog milijunskog zbornog ponavljanja… Idemo s djecom u obilazak Kumrovca, ne zbog Tita koji je u selu rođen, nego zbog prekrasnih starih kućica u Muzeju Staro selo Kumrovec.
Staro selo Kumrovec je najatraktivniji muzej ove vrste u Hrvatskoj, u kojem možete saznati kako se živjelo u zagorskom kraju prije stotinjak godina.
Obilazak Kumrovca
U muzeju na otvorenom možete posjetiti tridesetak obnovljenih tradicijskih drvenih i kamenih kuća iz Hrvatskog zagorja. U njima se živjelo na kraju 19. i početku 20. stoljeća. Jedna od kuća je rodna kuća maršala Tita, a u drugima je prikazan život, običaji i obrti iz spomenutog perioda. U neke kuće možete ući, a u druge proviriti.
Procijenjeno je da je najstarija kuća izgrađena 1800. godine. U njoj se nalazi izložba drvenih igračaka i svirala.
U Staro selo Kumrovec smo stigli nakon obilaska Velikog Tabora. Za obilazak Kumrovca (tj. Starog sela) s djecom treba oko sat vremena. Djeca će uživati u istraživanju kućica, a naših nas je troje djece stalno dozivalo da dođemo vidjeti što su još otkrili. Prostor oko kućica je jako lijepo uređen, a vi možete kao pravi stanovnik sela sjesti na starinsku klupu uz neke od kućica. Vrhunac za našeg petogodišnjaka je potočić koji prolazi kroz selo, srećom bez patkica jer inače bi bili samo na potoku. U blizini je i restoran i dječje igralište.
Život u starom zagorskom selu
Drveno kamene kućice su bile prizemnice ili su imale jedan kat. U sobe na katu se ulazilo s otvorenog hodnika koji ide cijelom dužinom kuće. Na katu su spavaće sobe, u prizemlju kuhinja i blagovaona. Kuće su većinom imale dva ulaza, jedan glavni i drugi kojim se izlazilo u vrt.
U nekoliko kuća su prikazani razni zanati. Tu je radionica licitarskih srca, svijeća i drvenih igračaka, kovačnica i lončarska radionica. Jedna kuća prikazuje svečanost vjenčanja u selu, a druga kako je živio mladi bračni par.
Zanimljivost koju smo saznali u selu: za izradu licitarskih kolača korišteni su brojni skupi začini. Tako je pola kilograma đumbira koštalo isto kao i cijela ovca.
Rodna kuća Josipa Broza Tita
Izlet u Kumrovec ne može proći bez obilaska Titove kuće. Josip Broz Tito se rodio u selu u siromašnoj obitelji 1892. godine. Pokraj Titove rodne kuće od 1948. godine stoji njemu posvećen spomenik, rad Antuna Augustinčića.
Znate li da je Tito proveo velik dio života na Brijunima?
Upravo se ideja za stvarane ovog muzeja na otvorenom javila sredinom 20. stoljeća. Tada su ljudi masovno dolazili u Kumrovec posjetiti Titovu kuću. Za potrebe izgradnje muzeja otkupljene su brojne stare dotrajale kuće koje su rekonstruirane na ovom mjestu.

Rodna kuća Josipa Broza Tita u Kumrovcu
U Kumrovcu možete u Titovoj kući vidjeti nekoliko pisama čiji je sadržaj za današnje vrijeme blago rečeno nevjerojatan. Pisma su pisali pioniri, a u njima se vidi slijepa ljubav i odanost Titu. Krajem 19. i tijekom 20. stoljeća postojale su brojne dječje organizacije kojima je cilj bio utjecati na djecu izvan škole i obitelji, sve s ciljem nametanja određenih ideala i svjetonazora. Djeca, ponosni članovi organizacija, kada narastu trebala su održati nametnuti poredak. Mogu reći da mi je bilo malo teško objasniti mojim školarcima ovakvu slijepu odanost…
Znate li da je Grad mladih u Zagrebu, gdje svake godine na nekoliko dana dolaze predškolarci iz Zagreba kao i školarci na dnevne izlete, prije nosio ime Pionirski grad?
Mi smo se baš dobro zabavili u Kumrovcu i svašta smo naučili o životu i običajima Hrvatskog zagorja. Muzej Staro selo Kumrovec djeluje u sastavu Muzeja hrvatskog zagorja. Naš izlet u Kumrovec smo zaokružili piknikom na dekicama, na igralištu u obližnjem parku.
Ako vas zanima kako su izgledala sela u Češkoj u 19. stoljeću, klik ovdje! Jako se razlikuju od Kumrovca…