Izlet u Kopački rit: sve što trebate znati
Kada ste se zadnji put natjecali tko će naći više žaba i kornjača? Dok tražite žabe, polako šetate po drvenoj šetnici iznad jezera. Nakon šetnje slijedi plovidba brodom, uz povremenu kolektivnu euforiju svih putnika jer vas je orao štekavac počastio elegantnim preletom. Potražite i stabla koja je srušio dabar, a možda osvojite pravi jackpot i vidite jelena među drvećem. Na kraju obilaska se radujete gladi jer znate da slijede baranjski specijaliteti! Sigurno vam je jasno zašto si svake godine priuštimo ovo vrlo opuštajuće iskustvo, izlet u Kopački rit.
Hodamo po travi, a na sve strane skaču mini žabice. Onda netko vikne “uhvatila sam žabu”, uz pobjednički trk sa žabom u ruci! Naravno, to je moje dijete… Nakon mini photosessiona sa žabom, puštamo ju da odskakuće svojoj kući.
Obilazak Kopačkog rita
Za obići dio Kopačkog rita kojeg turisti najčešće posjećuju, treba vam dva do tri sata. Možete biti i brži, ali onda odlazak i uživanje u prirodi gubi smisao. Uz Prijemni centar Mali Sakadaš se nalazi suvenirnica, dječje igralište i kafić. Tu je i interpretacijski centar s multimedijalnom izložbom. Cijene obilaska saznajte ovdje.
Istražite Šetnicu bijelog lopoča
Od Prijemnog centra kreće Šetnica bijelog lopoča. Razgranata je iznad jezera Mali Sakadaš, a ukupno je duga 2.550 metara. Količina vode u jezeru varira ovisno o dobu godine i vodostaju Drave i Dunava. Početkom travnja vodostaj je bio nizak.
Uz šetnicu se nalaze edukativne ploče koje objašnjavaju biljni i životinjski svijet Parka. Jeste li nekada razmišljali koliko su teške ptice koje lete? Ovdje je jedna od najtežih letećih ptica crvenokljuni labud, a vjerojatno ćete ga vidjeti kako elegantno klizi po vodi. Ako ga vidite pri letu, budite svjesni da iznad vas leti do 23 kilograma teška ptica.

Crvenokljuni labud
Za proći ovu šetnicu vam treba dvadesetak minuta laganim tempom. Od šetnice do pristaništa brodova na jezeru Veliki Sakadaš ima još desetak minuta hoda. Pri kupnji ulaznice za Park saznat ćete vrijeme kada kreće vaš brod. Dok čekate da brod krene, prošetajte uz Sakadaško jezero ili uz njega napravite piknik. Obala je dijelom pješčana, a naravno i ovdje su žabe.

Velike razgranate grane odlično glume čamce na vodi.

Jezero Veliki Sakadaš
Vožnja vlakićem u Kopačkom ritu
Od Prijemnog centra do pristaništa brodova i natrag možete doći i vlakićem na solarni pogon. Ako putujete s djecom prijedlog je da prvo idete pješice Šetnicom bijelog lopoča do broda, a nakon broda se provozajte vlakićem. Do pristaništa broda se može doći i autom.
Zanimljivost: Šetnica bijelog lopoča je napravljena po uzoru na most Sulejmana Veličanstvenog. Ovaj je most u vrijeme dok je postojao bio pravo svjetsko čudo. Prelazio je močvarni teritorij između Darde i Osijeka i po nekim je izvorima bio dug 8 kilometara! Mi smo ovaj most tražili prošle godine, a detalje o našoj neobičnoj potrazi saznajte ovdje.
Plovidba brodom po Sakadaškom jezeru
Plovidba brodom traje malo manje od sat vremena. Na brodu slušate zanimljivu priču vodiča o Parku i njegovim stanovnicima. Zbog trenutnih epidemioloških mjera, na brodu može biti manje ljudi nego inače.

Stablo koje je dabar temeljito izrezbario pa srušio u pokušaju izgradnje brane.
Moguće je s vodičem ploviti solarnim čamcem ili kanuom po jezeru Veliki Sakadaš, što također dogovarate u Prijemnom centru.
Crne izjelice: kormorani
U Kopačkom ritu živi najveća kolonija kormorana u Hrvatskoj, više od 1.000 parova. Vjerujte, ovdje nikada nije tišina.

U trenutku našeg dolaska još nije bilo lišća na drveću pa smo vidjeli brojne crne ptiće u gnijezdima. Čuva ih odrasla ptica.

Slikano na jednom od prošlih dolazaka, kada je sve zeleno.
Kormorani su neobični jer su jako proždrljivi. Jedna ptica na dan pojede više od pola kilograma ribe. Ako pretpostavite da tamo živi 2.000 jedinki (a ima ih i više), možete zaključiti da samo ova vrsta ptice na dan pojede bar tonu ribe! A tu su i brojne druge vrste koje se hrane ribom.
Za vrijeme plovidbe pogledate u jezero, zeleno, mirno i skroz neprozirno. Nitko od nas ne može ni pojmiti koliko se bogatstvo riba u njemu krije.

Još jedna slika za usporedbu godišnjih doba.
Do sada je u vodama Kopačkog rita otkriveno 46 vrsta riba. Za bolje upoznavanje svijeta slatkovodnih riba Hrvatske, posjetite akvarij Aquatika u Karlovcu.
U Parku prirode Kopački rit živi 60 parova orlova štekavaca. Imali smo zanimljiv susret s jednim orlom, iznad jezera ga je ganjala puno manja vrana, čijem se gnijezdu s ptičima orao izgleda previše približio. Najviše ptica možete vidjeti u proljeće i jesen, a najviše vode ima u svibnju i lipnju. Tada još nema komaraca i po meni je to najbolji period za izlet u Kopački rit. Znate li da ptice možete promatrati i na Lonjskom polju i Vranskom jezeru?
Što jesti u Baranji: vrijeme je za ručak
U okolici Kopačkog rita se nalazi nekoliko restorana, većinom s velikim terasama ili stolovima raspoređenim po seoskom dvorištu. Često imaju i malo igralište za djecu. Kopački rit je poplavno područje Drave i Dunava pa možete očekivati da su ovdje pravi hit jela od riječne ribe.
Jedan od najpoznatijih baranjskih specijaliteta je fiš paprikaš, a ako ga želite probati, telefonski najavite vrijeme dolaska u restoran. Fiš se kuha samo po narudžbi i to minimalno za dvije osobe. Ako ga ne naručite ranije prilično ćete se načekati. Možete probati i šarana na rašljama i druga jela od ribe, a tu su i razna jela s već više puta spomenutim žabama. Ljubitelji mesa će također uživati u bogatoj ponudi. Jeste li za čobanac i domaći kruh možda? Za desert slatki domaći rezanci s orasima ili na primjer knedle…
Kada shvatite kako je izlet u Kopački rit opuštajuće iskustvo, sigurno ćete se, kao i mi, vraćati svake godine. Ali u različitim godišnjim dobima, kako bi ovo poplavno područje prepuno života vidjeli u svim njegovim fazama.