Izlet u Bruges s agencijom iz Bruxellesa
Kada se nađete u Bruxellesu iskoristite priliku pa posjetite grad Bruges, tzv. “Veneciju sjevera” i jednu od svjetskih prijestolnica čokolade. Inače putujem u samostalnoj organizaciji, ali ovaj put mi se učinilo praktičnijim unaprijed rezervirati izlet na kojem ću imati prijevoz i vodiča. Tako sam u Bruges otišao preko agencije iz Bruxellesa, a jednodnevni je izlet uključivao i obilazak grada Ghenta, o kojem ću pisati u posebnom putopisu.
Bruges je inače francuski naziv grada, dok se na nizozemskom grad zove Brugge. “Venecijom sjevera” ga nazivaju zbog brojnih kanala i mostova, a čak se i porijeklo imena može naći u staronizozemskom izrazu za most – brugga.

Jedan od brojnih kanala u Brugesu.
Povijest Brugesa
Grupa se okupila oko 8 sati na trgu naziva Raskrižje Europe (Carrefour de l’Europe) u Bruxellesu. Trg je ujutro prepun turista koji traže svoje vodiče za izlete. Za vrijeme vožnje autobusom vodič Jamal nam je ispričao nešto o povijesti grada.
Nekoć davno u Bruges su došli vikinzi, osvojili ga pa odlučili napasti Ghent i Francuze. Međutim, od njih su izgubili, pa su došli na novu ideju – “Ako ih ne možemo pobijediti, možemo trgovati s njima”. Tako je Bruges postao trgovački grad, odnosno jedno od glavnih trgovačkih uporišta u Europi. Ovo ne čudi ako uzmemo u obzir da je bio i član Hanze, odnosno Hanzeatskog saveza, srednjovjekovne trgovačke i obrambene konfederacije gradova srednje i sjeverne Europe (područja današnje Njemačke, Nizozemske, Poljske, Belgije, Rusije, Švedske, Latvije i Estonije).
Bruges svoj sjaj duguje ponajprije zlatnom razdoblju kasnog srednjeg vijeka, kada je njegova moć najviše porasla, što je bio slučaj s većinom gradova Hanzeatskog saveza. Uspio je taj svoj sjaj očuvati do danas zbog sretne činjenice da je izbjegao bombardiranje u Drugom svjetskom ratu. Kako nam je rekao vodič, uništenje je spriječeno zahvaljujući dogovoru nacista i zapadnih saveznika.

Vodiča smo slušali i dok smo gledali Jezero ljubavi (Minnewater) te Minnewater park, koji se nalazi odmah uz jezero.
Već na samom početku uvjerili smo se da je Bruges jako fotogeničan, s lijepo usklađenim zelenim i plavim površinama. Na žalost, na putu prema centru grada ugođaj je dijelom poremetila sve veća gužva na ulicama, mostovima i kanalima.
Bruges i biciklisti
Vodič nas je posebno upozorio na domaće bicikliste, za koje je rekao da su “kamikaze”. Ponašaju se kao da su im turisti preoteli grad pa im se zabijanjem biciklom u njih žele osvetiti. Ako vam ondje netko od biciklista zvoni zvoncem, shvatite upozorenje ozbiljno i maknite se puta. Ne samo da neće zaobići osobu, nego će i vikati na nju. Kako je to Jamal sročio: Ako vam biciklist zvoni – “Better run, run, run! Otherwise it will be hit, hit, hit!”.
Bazilika Svete krvi
Bazilika Svete krvi nalazi se na trgu De Burg, na kojem je i Gradska vijećnica (niz. Stadhuis), jedna od najstarijih gradskih vijećnica u državi. Evo što nam je o povijesti bazilike ispričao vodič:
Prvi kraljevi Jeruzalemskog kraljevstva (koje su križari osnovali 1099. godine), bili su s područja Flandrije, pokrajine koja se nalazi na području današnje Belgije, Nizozemske i sjeverne Francuske. Thierry Alzaški (iz pokrajine Alsace na istoku Francuske) je nakon Drugog križarskog rata donio relikviju Svete krvi u Bruges. Dobio ju je kao nagradu za zasluge od kralja Baldwina III. Upravo je u tom razdoblju, od 1134. do 1157. godine, izgrađena bazilika Svete krvi u Brugesu (niz. Heilig-Bloedbasiliek, fr. Basilique du Saint-Sang), koja se prostire na dvije etaže. Otada su krenula i hodočašća u nju, a ovdje se i danas čuva spomenuta relikvija.
Relikvija Svete krvi se svake godine na blagdan Uzašašća u procesiji nosi ulicama grada. Ta je procesija od 2009. godine na UNESCO-vom popisu nematerijalne svjetske baštine.

Bazilika Svete krvi

Gradska vijećnica
Prošetajte kroz Begijnhof
Sljedeća postaja bila je Begijnhof (fr. Beguinage), kompleks stvoren za smještaj begina, odnosno redovnica koje su živjele u zajednici bez polaganja zavjeta ili povlačenja iz svijeta.

Radi se o skupini malih građevina oko zajedničkog dvorišta.

Ovdje skupina žena posvećuje život službi Božjoj.
Crkva naše Gospe: pogledajte skulpturu koju je izradio Michelangelo
Prošetali smo do crkve naše Gospe (niz. Onze-Lieve-Vrouwekerk) koja je građena od 13. do 15. stoljeća u gotičkom stilu. U njoj možete vidjeti Michelangelovu skulpturu Madonne. Crkva ima 120 metara visok toranj, a sve do 1521. godine taj je toranj bio najviši na području Belgije. Tada je u Antwerpenu izgrađen 127 metara visok toranj na njihovoj katedrali naše Gospe.

Toranj na crkvi naše Gospe u Brugesu, treći je najviši cigleni toranj na svijetu.

Nešto veći od ovog tornja su toranj crkve svete Marije u Lubecku i crkve svetog Martina u Landshutu.
Bruges, jedna od svjetskih prijestolnica čokolade
Još za vrijeme vožnje busom, vodič Jamal je s nama podijelio nekoliko zanimljivosti o Belgiji i čokoladi. Jedna od njih je da se godišnje u Belgiji pojede oko 90 milijuna kilograma čokolade!
Dok smo izlazili autobusom iz Bruxellesa, prošli smo pored Godiva chocolatier, svjetski poznatog proizvođača čokolade. Za njih je vodič istaknuo da uglavnom proizvode čokoladu za izvoz te da je teško naći Belgijca koji će jesti njihove čokolade. Drugim riječima, proizvode industrijsku, a ne “artisanal”, odnosno ručno rađenu čokoladu.
Jamal nas je informirao da je u Brugesu praktički svaka treća trgovina specijalizirana za čokoladu. Zamislite to! Ako je u gradu 300 trgovina, od toga je 100 trgovina čokoladom. Također je istaknuo da, premda postoje brojne prodavaonice čokolade u gradu, trenutno samo njih 7 proizvodi vlastitu, ručno izrađenu čokoladu. Jedna od tih prodavaonica je Chocolalino, u koju nas je i odveo. Dobili smo tamo i malo čokolade za degustaciju pa nisam propustio priliku probati.

Iskreno govoreći – čokolada je dobra, ali ne mogu reći da me oborila s nogu i da je najbolja koju sam ikada probao.
Glavni trg u Brugesu
Glavni gradski trg, Grote Markt, se od 1999. godine nalazi na UNESCO-vom popisu zaštićene svjetske baštine. Smješten je u samom središtu grada i dom je neogotičkoj zgradi Provincijskog suda zapadne Flandrije te srednjovjekovnom zvoniku (Belfort van Brugge), jednom od glavnih simbola grada.

Toranj sa zvonikom ima 348 stepenica te nam je rečeno da se s njega vide Rotterdam, Bruxelles i Lille.
U sredini trga nalaze se kipovi Jana Breydela i Pietera de Conincka, dvojice vođe ustanka protiv francuske vlasti tijekom flamansko-francuskih ratova 1297. – 1305. godine. Nakon tih ratova Flandrija je prepustila Francuskoj gradove Lille, Douai i Bethune.

Glavni trg u Brugesu.
Otišao sam i do katedrale svetog Spasitelja (Sint-Salvatorskathedraal), građevine koja je bez većih oštećenja zadržala stari sjaj još od 1250-ih godina, kada je izgrađena. Vodič nam je ukratko također napomenuo da je to prva vjerska građevina u Brugesu izgrađena na temelju “blue print”, odnosno shematskog plana.

Katedrala svetog Spasitelja
Nakon što smo obišli Bruges, busom odlazimo u grad Ghent.
Ako vas zanima kako doći u Bruges u vlastitom aranžmanu, vlakom iz Bruxellesa, klik ovdje.
Fotografije: Ivan Arapović
Ivanove videozapise iz Brugesa i Ghenta pogledajte ovdje.
Zapratite ga i na Instagramu.