Izlet s djecom: Avantura zvana Lonjsko polje
Zamislite prizor… Vozimo se prema prijemnom centru Krapje. Lijevo od nas je Sava. Odjednom na plaži uz obalu Save ugledamo konje, ždrijebad, krave i teliće kako kao djeca veselo trčkaraju, hodaju po plićaku ili čak plivaju u Savi… Dobro došli u Park prirode Lonjsko polje! Dobrodošlica za veliki woooow!
Prijemni centar u Krapju

Edukativna soba u prijemnom centru Krapje
Istražite ptice u ornitološkom rezervatu Krapje đol
- ponesite dalekozor
- popnite se na čardak tj. drvenu osmatračnicu, otvorite neki od brojnih prozora i promatrajte ptice u rezervatu
Čardaci su u prošlosti korišteni za nadzor nad granicama. S njih su ljudi zvani Čardaklije, uočavali dolazak neprijatelja.
Krapje đol je močvarno područje u kojem se gnijezde brojne ptice. Ovdje možete vidjeti žličarke, razne čaplje, patke, labudove, rode… Kako močvare ne bi presušile, voda iz Save se dovodi cijevima kad vodostaj dovoljno naraste. Ako je zbog suše Sava preniska, voda se upumpava. Znate li da je i Vransko jezero ornitološki rezervat?

Pogled iz čardaka na ornitološki rezervat
Postoje vođene ture iz prijemnog centra Krapje do ornitološkog rezervata Krapje đol. Šetnja traje ukupno oko 2 sata. Vodič nosi dalekozor za sve koji ga nemaju. Pticama se nije moguće približiti i možete ih promatrati samo s osmatračnice.
Iskoristili smo priliku i putem nabrali cvjetove bazge… Sok je već gotov.
U prijemnom centru Krapje možete unajmiti bicikle. Sela koja se nižu uz slabo prometnu cestu kraj Save, zovu na laganini vožnju.
Instagram fotke na nezamislivo velikim pašnjacima
Što kažete na šetnju pokraj ogromnog pašnjaka, na kojem kao u srednjem vijeku slobodno i zajedno pasu brojne krave i konji? Zamislite taj photosession! I ja to zamišljam jer vidjela sam pašnjak, ali bez životinja. Kada se predugo zadržite na ručku u restoranu, može vam se dogoditi da se krave i konji vrate u svoje štale. Preporuka tete koja radi u prijemnom centru: pašnjak u Mužilovčici posjetite odmah ujutro, što je moguće ranije.
Svejedno, i sam je prizor ove divovske livade jako impresivan. A šuma na drugoj strani je toliko daleko da stvara dojam neke tajanstvene šume iz Gospodara prstenova…
Kako nastaju ove livade? Sava i njene pritoke svake godine poplave Lonjsko polje. Kada se voda povuče nazad u korito, novonastali ogromni pašnjaci postaju mjesta ispaše stoke i konja. Možemo se pohvaliti da imamo jedno od posljednjih mjesta u Europi gdje se očuvalo tradicijsko pašarenje.
Pašnjaku prilazite prateći putokaz iz sela Mužilovčica. Fotoaparat u ruke i nemojte kasniti…
Možda ćete imati sreću pa na pašnjaku vidjeti i crnu rodu.
Veličanstveni trio Lonjskog polja: govedo, svinja i konj
Poplave se na Lonjskom polju događaju svake godine, pa su se životinje morale prilagoditi ekstremnim uvjetima preživljavanja na otvorenom.
Turopoljska svinja zato zna dobro plivati. Dok pliva može uloviti i pojesti ribu, a jede i školjke. Pri tom često izgleda kao da roni. Po zimi ju grije čak 10 cm duga dlaka, ispod koje je 10 cm masti! Zbog masti može danima preživjeti bez hrane.
Ovo je jedna od naših najstarijih pasmina svinja. Ugrožena je vrsta i više ne živi slobodna u prirodi. Vrlo glasne svinje možete vidjeti dok idete prema ornitološkom rezervatu Krapje đol. Cijela obitelj svinja će vas pratiti dok prolazite, što je posebno zanimljivo ako putujete s djecom.

Ograda oko nastambe turopoljskih svinja je dvostruka. Tako se sprječava da svinje dođu u kontakt s divljim svinjama i možda dobiju neku bolest.
Podolsko govedo je ugrožena vrsta i uz Lonjsko polje živi na još jednom mjestu u Slavoniji. U prošlosti je korišteno u poljoprivredi i u teškoj vuči po poplavnim šumama. Na drugom kraju Hrvatske, u Istri, tradicionalno govedo se zove boškarin i s njim se možete družiti na Brijunima.

Ne nisam ih ja slikala, uslikala sam plakat 🙂
Hrvatski posavski konj ima široka stopala radi lakšeg kretanja po močvarnom terenu.
Iznimno je snažan konj i u prošlosti je vukao tramvaj u Zagrebu, Beču i Pešti.
Vožnja turističkim vlakićem u Lonjskom polju
Od prijemnog centra Krapje do pristaništa brodova vozi turistički vlakić. Najavite se unaprijed za ovu vožnju.

2020. godine se do pristaništa brodova dolazilo u prikolici traktora. Jedinstveno iskustvo! Nadam se da će opet uvesti traktor za redovni prijevoz posjetitelja.
Vlakić prolazi kraj već spomenutog poloja s kravama i konjima koji se igraju kraj vode, poskakuje po malo neravnoj cesti, prava avantura. Djeca oduševljena, a i odrasli.
Plovidba brodom po Savi
Vlakić vas vozi do pristaništa za brod koji će vas s riječne strane provesti kraj razigranih životinja. Brod je na solarani pogon.
Sava je ovdje zelena i nestvarna… Usput slušate priču o Lonjskom polju.
Koliko znate o Lonjskom polju?
- Lonjsko polje je jedno od najvećih i najbolje očuvanih prirodnih poplavnih područja u Europi. Koristi se i za obranu okolice od poplava.
- Park prirode leži uz lijevu obalu Save i dug je oko 100 kilometara.
- Na području Lonjskog polja živi više od 2/3 ukupne populacije ptica u Hrvatskoj.
- Ovdje se nalazi čak 14 seoskih naselja. Sela su poznata po tradicionalnoj arhitekturi u drvu. Kuće su većinom građene od hrastovine.
- Područje je poznato po šumama hrasta lužnjaka i poljskog jasena.
- Ovo je jedno od najvažijih mrjestilišta riječne ribe u cijelom dunavskom slivu.
Posjetili smo i drugi dio Lonjskog polja, onaj kod sela roda Čigoč. Plovili smo u kanuu, a detalje saznajte ovdje. Znate li koji je još park prirode poznat po ribama, pticama, žabama i brojni drugim životinjama? Idemo u Kopački rit!