Izlet na Bohinj: jezero, slap Savica i žičarom nebu pod oblake
Planirate li izlet na Bohinj??? Mi smo ga “odradili” krajem kolovoza 2022. godine s čak petero djece, a u putopisu saznajte što možete raditi na jezeru i u njegovoj okolici. Obišli smo i slap Savica te bacili pogled na Bohinj iz ptičje perspektive. Nismo letjeli, ali smo se vozili žičarom.
Jezero Bohinj je najveće prirodno jezero u Sloveniji. Najveća dužina mu je 4,1 km, širina 1,2 km, a dubina 45 metara.
Žičarom do vidikovca na Bohinj
U blizini jezera Bohinj se nalazi žičara kojom za par minuta stižete na nadmorsku visinu od 1535 metra. Nas je dovela do restorana i vidikovca, a inače zimi vozi do skijališta. Ljeti možete s vrha krenuti po nekoliko planinarskih staza. Ova visina vam pruža nestvarno lijep pogled na jezero, doline u daljini, gradić Bohinj i alpske vrhove.

Pogled iz žičare pri usponu
Vogel je 1.922 metra visoka planina iznad Bohinja, pripada južnim Julijskim Alpama i dio je NP Triglav. Skijalište Vogel je jedno od najpoznatijih u Sloveniji, a za skijanje je otvoreno od prosinca do kraja travnja.
Žičara vozi cijelu godinu, osim kada su na njoj radovi radi održavanja. U jednom satu može prevesti do 950 ljudi. Pruža vam priliku da bez previše truda dođete do veće nadmorske visine i spektakularnih vidikovaca, što olakšava život posebno ako putujete s djecom. U podnožju žičare je veliki parking, a cesta koja vodi od jezera do žičare je jednosmjerna. Cijena povratne vožnje žičarom je bila 28 eura po odrasloj osobi, a 14 eura za dijete.

Pokraj restorana na vrhu žičare je malo dječje igralište.

Pogled na Bohinj s Vogela
Ručali smo u restoranu na vrhu žičare. Očekivala sam ponudu tipičnu za planinarske domove, ali ponuda hrane je stvarno bogata. U vrijeme ručka je restoran bio pun ljudi, a za povratak dolje žičarom oko 16 sati, bila je velika gužva.

Desert: razne slatke vrste štrukli. I domaći liker po želji.
Slap Savica: jedan od najposjećenijih slapova u Sloveniji
Jedna od dvije rijeke čijim ušćem nastaje Sava, izvire slapom. Slap se zove Savica, visok je 40 metara i obrušava se niz strme litice planine Komarča. Izlet na Bohinj upotpunite obilaskom ovog slapa jer je stvarno blizu jezera.
Od jezera Bohinj do slapa vodi dvosmjerna cesta kroz prekrasnu šumu. Nakon nekoliko minuta vožnje autom doći ćete do velikog parkinga u šumi, a parkiranje se na ulazu naplaćivalo 3 eura. Tu je planinarski dom Koča pri Savici gdje možete ručati. Korištenje WC-a se naplaćivalo 1 euro. Vodite računa da planinarski dom radi samo u toplije doba godine. S ovog mjesta kreće više planinarskih staza.

Parking i planinarski dom Koča pri Savici

Na putu prema slapu Savica. U kućici se kupuju ulaznice i tu je mala suvenirnica.
Obilazak slapa Savica se naplaćuje. Za odrasle je cijena bila 3 eura, a djeca plaćaju 1,50 ili 1,30 eura, ovisno o dobi. Do slapa stižete za 20-25 minuta po šumskoj stazi i puno kamenih stepenica. Staza završava u podnožju slapa, gdje se zna stvoriti velika gužva jer se svi slikaju. Povratak do parkinga je istim putem.
Prema broju posjetitelja, slap Savica je treća najposjećenija slovenska prirodna atrakcija za koju se naplaćuje ulaznica.
Zanimljivost: slap Savica se puni vodom iz jezera visoko na planini
Između Bohinja i Trente se na nadmorskoj visini od 1.300 do 2.000 metara nalazi 8 kilometara duga Dolina Triglavskih jezera. Radi se o ledenjačkoj dolini, na kojoj je sedam jezera. Voda iz nekih jezera prolazi u podzemlje, stvara nekoliko podzemnih jezera i na kraju izbija iz planine na dvije razine strme litice. Ta dva slapa se zajedno zovu slap Savica.

Slap Savica je jedinstven jer voda u njega dolazi iz dva podzemna vodotoka. Jedan je slap visok 40, a drugi 25 metara.
Znate li kako nastaje rijeka Sava?
Rijeka Sava nema klasičan izvor već nastaje spajanjem dvije Save, Bohinjke i Dolinke u blizini Bleda. Ali zato Sava Bohinjka izvire spektakularno, a upravo je slap Savica njen izvor. Ime “Bohinjka” će dobiti tek kasnije, a u prvom se dijelu od slapa do ušća u jezero Bohinj, potok naziva Savica. Kada potok nešto niže izađe iz jezera, zove se Jezernica, a ime Sava Bohinjka će dobiti 100-tinjak metara dalje, nakon ušća s još jednim potokom. Neki kao izvor Save Bohinjke uzimaju mjesto gdje potok ističe iz jezera Bohinj. Jezero Bohinj se najvećim dijelom puni vodom iz spomenute rječice Savice, ali i iz nekoliko podvodnih krških izvora.
Rijeka Sava je najduža rijeka u Hrvatskoj. Između ostalog, u Savi se nalazi i dio vode koji je prošao kroz Postojnsku jamu i u kojoj su živjele čovječje ribice, a u istoj toj rijeci se kupaju konji na Lonjskom polju. Sava tok završava ušćem u Dunav u Beogradu. Voda iz nje ide dalje s Dunavom pa zajedno prolaze kroz najveći kanjon u Europi, Đerdapsku klisuru, po kojoj se morate provozati brodom!

Na putu do slapa Savica…
Znate li kako izgleda izvor rijeke Krke?
Napravite piknik na plaži uz jezero Bohinj
Izlet na Bohinj zaokružite piknikom na plaži uz jezero, gdje ćete vjerojatno doživjeti pravi woooow efekt! Voda je nestvarno smaragdne boje, preko svih nijansi plave do zelene. Obala je šljunčana i po svuda je drveće i hladovina. Pravi mamac za djecu koja se ovdje mogu zadržati satima.

Ponesite sve za piknik, jednostavno je šteta kratko se zadržati uz jezero!

Vjerojatno će vam prići patkice i labudovi.
Znate li koje je jezero, s dužinom od 77 km najveće jezero u srednjoj Europi??? I na njemu smo bili na vikend izletu iz Zagreba, a više saznajte u ovom putopisu!
Na Bohinju se nalazio najveći ledenjak u Sloveniji
Bohinj je savršen primjer ledenjačkog krajolika. Prije oko 20.000 godina, na mjestu današnjeg jezera i iznad njega se nalazio ogroman ledenjak, koji je bio najveći ledenjak u Sloveniji! Bio je viši od jednog kilometra, a samo su najviši alpski vrhovi virili iznad njega. Zahvaljujući ledenjaku, oblikovane su strme litice planina koje okružuju jezero i tipičan ledenjački “U” oblik cijele udoline.

Na plakatu u donjem dijelu slike vidite plavu liniju koja pokazuje koliki je bio ledenjak na Bohinju.
Kada ste na plaži obratite pažnju na boju jezera. 15- tak metara od obale, u pravilnoj liniji jezero naglo postaje tamno. Tu se zapravo planina strmo obrušava i jezero naglo postaje duboko.
Čak 80% jezera je dublje od 20 metara!
Ljeti temperatura vode dođe do 22 stupnja pa tko voli osvježenje, može se i okupati. Zimi se jezero zna i zalediti.
Na nekoliko mjesta na jezeru možete unajmiti kajake ili kanue, a njima je moguće ploviti i po Savi Bohinjki. Više o najmu ovdje. Po jezeru se možete voziti i električnim panoramskim brodom, više detalja ovdje. Uz jezero se nalazi kamp, a brojne opcije smještaja se nude u samom gradu i okolici.
Izlet na Bohinj smo upotpunili obilaskom jezera Bled i kanjona Vintgar.