Izlet na Bled: saznajte što sve možete raditi u jednom danu
Vodimo vas na izlet na Bled, jedno od najpoznatijih jezera i najposjećenijih prirodnih atrakcija u Sloveniji. Uz smaragdno jezero leži istoimeni gradić, a jednako se zove i otočić na jezeru. Posjetili smo Bled u svim godišnjim dobima, a na ljetnom smo izletu uz Bled obišli Bohinj i kanjon Vintgar. Ova turistička destinacija nudi brojne sadržaje za djecu i odrasle. Neke su atrakcije zatvorene zimi, a vi u putopisu saznajte što sve možete raditi na Bledu.
Bled je jezero ledenjačkog podrijetla, smješteno u Julijskim Alpama, na 475 mnv. Neka vas ne zavara ovo “ledenjačko”, jezero je iznenađujuće toplo jer se puni vodom iz nekoliko termalnih izvora. Vožnja automobilom od Ljubljane do Bleda, traje oko 45 minuta.

Dužina jezera je nešto više od 2 km, širina 1,3 km, a najveća dubina oko 30 metara.

Zima na Bledu.
Parkiranje na Bledu
Na Bledu se parkiranje naplaćuje svugdje, osim kod većih trgovina na rubnim dijelovima grada. Gdje god postoji parking, tu je i rampa ili čuvar. Najčešće je cijena parkiranja 2 eura po satu, negdje i 3 eura. Kod hotela Park je cijena dnevne karte bila 10 eura. Parkiranje se ne naplaćuje od 20 sati do 8 sati u jutro. Ovo su informacije iz veljače 2023. godine.
Izlet na Bled: prošetajte oko jezera
Pješačka staza prati cijelo jezero. Na mjestima je to drvena staza odmah uz jezero, slično kao na Plitvičkim jezerima, a na drugom dijelu cestica koju dijelite s biciklistima i povremenim kočijama. Uz stazu se nalaze kafići, hoteli i restorani, nešto više grupirani na istočnoj obali. U blizini jezera je i kamp. Tu je i nekoliko predivnih villa, od kojih su neke pretvorene u odmarališta.

Odraslima je za šetnju oko jezera potrebno oko sat i pol. Ako ne želite hodati, možete i unajmiti bicikl ili se provozati kočijom.
Zanimljivost: U drugoj polovici 19. stoljeća, Bled je postao pravi hit kao lječilište i odmorište europske aristokracije. Imućniji Europljani su htjeli ovdje odsjedati sa stilom, pa su bez nekog prostornog plana na više mjesta uz jezero niknule ville. Nekoliko njih i danas možete vidjeti, a jednu je kao svoju rezidenciju koristio predsjednik Jugoslavije, Josip Broz Tito. Ako vas zanima više o drugu Titu, klik na putopis o Kumrovcu i Brijunima.
Zazvonite zvonom na jedinom prirodnom otoku u Sloveniji
Da, dobro ste pročitali! Jedini prirodni otok u Sloveniji, nalazi se upravo na jezeru Bled. Zapravo nije otok već otočić, a na njemu morate zazvoniti zvonom koje ispunjava želje!

Otok Bled na jezeru Bled
Na otočiću je prva crkva izgrađena u 12. stoljeću, a današnji je izgled iz 17. stoljeća. Crkvu Marijinog Uznesenja možete obići nakon što platite ulaz. Možete se i popeti na 54 metra visok zvonik te baciti pogled na Bled, također uz nadoplatu.

U zvoniku su tri zvona, ali ta ne ispunjavaju želje. Pozvonite na zvono koje se nalazi pod krovom u samoj crkvi.
Zašto zvono ispunjava želje???
Legenda kaže da je jedan od upravitelja Bledskog dvorca, Hartman Kreigh, bio jako okrutan prema seljacima. Jednog mu se dana gubi svaki trag. Hartmanova udovica Poliksena se svaki dan išla moliti u kapelu na otočiću, za koju je, u čast svom mužu, dala izraditi zlatno zvono od sveg blaga kojeg je imala. Dok su zvono vozili na otok, oluja je potopila brod. Poliksena je nakon toga prodala sve što je imala i dala izgraditi crkvu na otoku. Ostatak života je provela u samostanu u Rimu.
Nakon njene smrti, papa je 1534. godine dao izraditi novo zvono. Blagoslovio ga je te se ono i danas nalazi u crkvi na otočiću. Zbog papinog blagoslova se vjeruje da zvono ispunjava želje, ali samo ako ste iskreni vjernik i uspijete s jednim povlačenjem užeta zazvoniti tri puta. Što se tiče zlatnog zvona s dna jezera, navodno se njegova zvonjava čuje u jako tihim noćima…
Znate li da u jednom slovenskom dvorcu također postoji zvono koje ispunjava želje? Više ovdje.

I nas je uhvatila oluja na Bledu pa smo najam čamca ostavili za sljedeći dan.
Otočić Bled je poznat i po stepeništu iz 17. stoljeća. 99 stepenica vodi od jezera do crkve.

Lokalna legenda kaže da za sreću u braku mladoženja mora do gore donijeti mladenku.
Kako doći do otoka Bled: imate tri opcije!
Prva opcija: unajmite drveni čamac. Do otočića će vam veslajući trebati 10 do 30 minuta, ovisno o mjestu polaska. Čamci se iznajmljuju na sat vremena, na nekoliko mjesta na jezeru. Nemaju natkrov pa nemojte baš krenuti u vožnju ljeti u podne. Čamcem pristajete na stražnju stranu otočića, ne kod stepenica.

Pristanište za čamce na otočiću.
Druga opcija: Pletna, tradicionalni drveni brod. Originalni dizajn ovog broda je iz Austrije te slične drvene brodove možete vidjeti na brojnim austrijskim jezerima. No bledske pletne su kroz vrijeme modificirane do današnjeg izgleda, a izrađuju ih lokalni majstori. Neki kažu da brod podsjeća na venecijansku gondolu, mene baš i ne…

Lokalna izreka kaže da niste posjetili Bled ako se niste provozali pletnom.
Pletna je drveni brod dug 7 i širok 2 metra, u koji stane 18 ljudi. Svaka pletna ima šarenu nadstrešnicu koja štiti od sunca. Brodom upravlja pletnar s dva vesla, jedinstvenim stilom veslanja. Tradicija upravljanja pletnom se od 16. stoljeća prenosi iz generacije u generaciju.
Cijena povratne vožnje pletnom je u veljači 2023. godine bila 18 eura po odrasloj osobi. Djeca su plaćala 9 eura. Kako smo mi došli van sezone i bilo nas je 10, s pletnarom smo se malo dogovorili oko cijene… Nakon što nas je dovezao do otočića, čekao je 45 minuta da ga obiđemo.
Treća opcija: Električni brod. Vozi po redu vožnje, a vi birate koji vam termin odgovara za povratak. Stignete u miru obići crkvu ili sjesti u kafić na otočiću. Red vožnje kroz mjesece u godini, kao i cijene, saznajte ovdje.

Pletne i električni brodovi na otočiću pristaju u lučici ispod stepenica. Čamce ostavljate na suprotnoj strani otočića.
Predah uz kremšnitu
Izlet na Bled zasladite kremšnitom! Originalna bledska kremšnita se proizvodi po posebnom receptu, dimenzije su joj 7x7x7 cm i mora se cijela zaljuljati kada mrdate tanjur. Vodite računa da će vam dijete vjerojatno ostaviti pola svog kolača, jer je ogroman! Proizvodi se samo u Bledu i to u više hotela i restorana, a navodno se po originalnom receptu radi u Kavani Park.

Mi smo se kremšnitom počastili u Bledskom dvorcu.
Zanimljivost: U Kavani Park je od prve izrađene kremšnite 1953. godine do danas proizvedeno toliko kremšnita da bi se njima moga izgraditi osam metara visok zid oko jezera!
Što raditi na Bledu? Okupajte se u jezeru!
U podnožju Bledskog dvorca se nalazi kupalište gdje su izgrađeni bazeni punjeni vodom iz jezera. Tu su i skroz plitki bazeni za djecu, kao i tobogani. Plivači u jezero ulaze s drvenih molova. Ulaz se na ovo kupalište naplaćivao. Hoteli imaju vlastite prilaze jezeru.

Temperatura vode u jezeru je ljeti oko 26 stupnjeva.
Na suprotnoj strani jezera je šljunčana plaža s koje se naša djeca nisu htjela maknuti, te nekoliko restorana i kafića. Ovdje se ne naplaćuje ulaz na plažu. U blizini plaže su tribine i ponton na kojem je taman završio neki koncert. Na više mjesta smo vidjeli ljude koji pecaju ribu.

Plaža na Bledu

S plaže se pruža super pogled na otočić Bled i dvorac na litici.
Istražite dvorac iznad Bleda
Izlet na Bled ne može proći bez obilaska najpoznatijeg i najstarijeg dvorca u Sloveniji. Više o obilasku Bledskog dvorca saznajte ovdje.

Pogled s dvorca na jezero.
Hit atrakcija: Ljetno sanjkanje s pogledom na Bled
Evo jedne atrakcije na koju smo htjeli, ali nismo stigli otići: ljetno sanjkanje! Na brežuljku Straža u blizini centra grada, postavljena je staza za sanjkanje dužine 520 metara, a otvorena je od proljeća do jeseni. Pri sanjkanju postižete brzinu od 40 km/h. Tu je i adrenalinski park, a za više detalja kliknite ovdje.

Na čistini je staza za ljetno sanjkanje.
Ako izlet na Bled organizirate u zimu i volite se klizati, provjerite na stranicama Ledene dvorane je li petkom organiziran disco na ledu. Mi smo za njega saznali u subotu, a bilo bi super da smo malo i klizali s djecom u večernjim satima.
Obilazak Bleda: popnite se na vidikovce
Jedna legenda kaže da su jezero Bled stvorile vile, na mjestu velikih mekih livada po kojima su noću plesale. Zamolile su pastire da ne puštaju ovce na njihovo mjesto plesanja. Pastiri ih nisu poslušali, ovce su pojele svu travu, a vile su za osvetu poplavile livadu. Stvorile su si otočić na koji ovce nisu mogle doći, pa su nastavile plesati svake noći.
Za super fotografije ovog vilinskog mjesta, morat ćete se malo potruditi. Oko Bleda se nalazi nekoliko vidikovaca do kojih vode planinarske staze. Najpoznatiji vidikovci su Mala i Velika Osojnica.

Na jezeru žive brojne patkice i labudovi. Djeca će uživati.
Posjetite Mini Zoo u Bledu
Ako na Bled putujete s djecom, posjetite Mini Zoo “Čudežne zvernice”, u kojem ćete se družiti s gmazovima, reptilima i raznim malim životinjama. Ovo je mjesto i utočište za životinje koje su prvi vlasnici odbacili. Dobro ga je posjetiti i ako imate želju nabaviti neku egzotičnu životinju kao kućnog ljubimca, kako bi se naučili brinuti o njoj. Možete čak sudjelovati u hranjenju životinja i pomoći u brizi oko njih, što je posebno zanimljivo djeci.
Posebno je lijepo bilo vidjeti djecu lokalce, koji volontiraju u ovom utočištu i s puno se ljubavi brinu o životinjama.
Mini Zoo se nalazi u kući u samom centru Bleda. Otvoren je svaki dan u godini, a cijene ulaznica pogledajte ovdje.

Moći ćete i držati neku od životinja.

Na vaše će ponašanje paziti ovaj glasni čuvar.
S djecom istražite Dino park
Izlet na Bled smo završili obilaskom Dino parka. Vidjet ćete ga s desne strane, kada s autoceste vozite prema Bledu. Mi smo došli iza 17 sati pa su bile jeftinije ulaznice. Ako mene pitate, park je više prilagođen manjoj djeci. Tu su velike makete dinosaura oko kojih šetate, u nekima palite zvuk ili pokret pritiskom na gumb. U parku je kafić, fast food, skuplja suvenirnica, trampolini i dječje igralište, na kojem su djeca provela većinu vremena.
Dino park je zatvoren u hladnom dobu godine, a detalje o radnom vremenu i cijenama ulaznica saznajte ovdje.
U sljedećem putopisu stiže priča o Bohinju. Kada se nađete u ovom kraju, istražite i fantastičan kanjon Vintgar.
Znate li da u Sloveniji možete prošetati i po jednom od najvećih PODZEMNIH kanjona na svijetu??? Njim smo prošetali s djecom, a detalje saznajte ovdje!