Gent, Belgija: malo drugačiji obilazak dvorca
Zašto nisu imali djece? Razlog je jasan: grof Filip je jednostavno bio preumoran nakon raznih ratnih pohoda. U povratku kući bi se zadržao pred vratima dvorca, tražeći pravi ključ. U teškom se oklopu penjao po bezbroj stepenica do sobe na vrhu kule, pa bi u oklopu i zaspao u fotelji pred kaminom. Ne bi ni zube oprao… Ona je nakon više godina braka našla ljubavnika (vjerojatno ne zbog njegove nehigijene), a bio je to njegov prijatelj… Pa vi sad recite da obilasci dvorca nisu zanimljivi! Čak i kada obilazite stari kameni dvorac čije su prostorije bez namještaja, u potpunosti prazne. Kroz dvorac vas vodi komična priča, a mi vas vodimo u belgijski grad Gent (Ghent). Istražili smo dvorac Gravensteen.
U Gent dolazimo na jednodnevnom izletu vlakom iz Brisela, nakon obilaska Bruggea. Posjetili smo ga krajem travnja 2023. godine, s troje djece. Glavni kolodvor je u Gentu izvan centra grada, pa ako vam se ne hoda oko pola sata, koristite tramvaj ili uzmite taksi. Mi smo hodali…

Pazite se jurećih biciklista, pun ih je grad!
Obilazak dvorca u Gentu
Dvorac u Gentu je jedini preostali srednjovjekovni dvorac s jarkom i uglavnom netaknutim obrambenim sustavom, u cijeloj Flandriji.

Službeno ovo zapravo nije dvorac nego tvrđava, ali romantike radi, tvrđavu ću zvati dvorac.

Jarak je i dalje ispunjen vodom.
Obilazak ovog praznog kamenog dvorca je jedinstven jer je u cijenu ulaznice uključen audivodič, ali ne bilo kakav. Kroz dvorac će vas voditi glas flamanskog komičara Woutera Depreza. On će vas neobično lako i iznenađujuće uspješno, svakodnevnim pričama prebaciti u 12. stoljeće.
Zamislite samo: Da ste prije nekih 800 godina htjeli stajati na dvorištu dvorca Gravensteen, dva su načina kako bi to bilo moguće.
1. Pozvao vas je sam grof, jer vi ste jako važna osoba.
2. Morate se izboriti da u dvorac uđete.
Drugi način ulaska u dvorac uključuje sve od navedenog u nastavku:
Živi i ne pogođeni strijelom sa zidina, trebate preplivati vodeni opkop. Zatim se trebate vješto popeti preko visokih zidina ili provaliti kroz dobro čuvana ulazna vrata pa pobijediti sve vojnike koji čuvaju dvorište i zidine. Šećer na kraju: trebate izbjeći kamenje, strijele i vrelo ulje kojim vas “časte” vojnici s vrha kule. Za kraj još osvojite kulu i zarobite njene dotadašnje stanare.

Dobro došli u dvorac Gravensteen. Nije li lijepo živjeti u 2023. godini?!

Dvorac je samo naš…
Obilazak dvorca traje oko sat i pol. Ulaznice smo kupili online, ranije tog dana za vrijeme vožnje vlakom, a pri kupnji birate termin ulaska u dvorac. U dvorac Gravensteen stižemo na zadnji termin ulaza u danu pa smo bili i njegovi zadnji posjetitelji, na način da su iza nas zaključavali vrata kad izađemo iz svake sobe…
Zašto je grof Filip nosio suknju?
Grof Philip od Alsacea želio je da svi znaju da je on gazda i najmoćnija osoba u gradu. Latinski natpis iznad ulaza navodi da je upravo on sagradio kameni dvorac, davne 1180. godine. Još ranije se ovdje nalazila drvena utvrda, a nova, vrlo impozantna građevina vojne arhitekture, bila je simbol grofovske moći u turbulentnom gradu Gentu.
Kako bi pokazao da je najvažnija i najmoćnija ličnost u svom kraju,
grof Filip je jednostavno morao izgraditi najveću kamenu građevinu.
To znači i najvišu, da gradske bogataše u njihovim niskim kamenim kućama, gleda s visine.
Kada se zapušete dok se penjete po bezbroj stepenica na vrh stambene kule u sredini dvorca, sjetite se da se vjerojatno i grof Filip na njima često zapuhao…

Glas gospodina Woutera nam je rekao da je grof zbog ovih stepenica imao toliko jake i mišićave noge, da nije stao ni u jedne hlače…
Dvorac Gravensteen pruža najljepši pogled na Gent
Pogled je s vrha kule nestvarno lijep. Opet će vam gospodin Wouter u uho prišapnuti:
Grof Filip bi sigurno imao djece da se barem jednom sjetio dovesti ženu na vrh kule,
kako bi uz bocu-dvije vina uživali u romantičnom zalasku sunca…

Na ovoj sam kuli mogla ostati satima, kako bi uživala u pogledu na prekrasnu arhitekturu grada, brojne kanale, brodove i male ljude u daljini.
Zanimljivost: Dok ste na vrhu kule, potražite na jednoj terasi veliki mural. Izradio ga je španjolski umjetnik Taquen i njegova je verzija slike “Portret čovjeka u crvenom turbanu”, za koju se smatra da je autoportret Jana Van Eycka.
Ovaj se mural vidi samo s vrha kule dvorca i ni s jednog drugog mjesta u gradu.

Mural vidite dolje desno, iznad krova bijele kuće.

Hodali smo u krug po zidinama dvorca…
Kako zadržati zrak?
Evo nas u velikoj dvorani za viteške gozbe.
Zidovi su nakon svake gozbe sve prljaviji, a za vrijeme gozbe ovdje odjekuju zvukovi svađe,
razbijanja posuđa, pjesme, smijeha, tučnjave, laveža pasa i vriskanja djevojaka.
U jednom je trenutku povijesti zaključeno da se ne smije djevojku vuči za kosu
i stavljati ju u svoje krilo ako ti se sviđa,
kao i da nije u redu ispuštati vjetrove ili na glas podrigivati.
Pravila ponašanja su, naravno, morali naučiti i vitezovi.

Urezao mi se glas gospodina Woutera i pojam “vitezovi moraju naučiti zadržavati zrak”…
Provirite u zatvor u podu
Grof Filip je izgleda bio prilično nemilosrdan tip, a u njegovom su se dvorcu i nakon njegovog vremena događale svakakve ružne stvari. Na primjer, posjetit ćete zatvor u kojem nema vrata, već bi u njega zatvorenici “ulazili” (često naglavačke) kroz otvor na 5-6 metara visokom stropu.
Završio je tu i spomenuti ljubavnik Filipove žene, koji je uskoro i život izgubio od grofove ruke.
Filip je pak zbog ubojstva prijatelja osjećao veliku grižnju savjesti
pa je radi iskupljenja prihvatio poziv pape da ide u križarski rat.
Ako niste znali, odaziv u ovaj crkveni rat dovodio je do oprosta svih grijeha…

U gornjem dijelu vidite kako je Filipov bivši prijatelj izgubio život te kako Filip odlazi u križarski rat.
Sličnu smo prostoriju-zatvor vidjeli u tvrđavi Hohenwerfen u Austriji. U Gravensteenu je i prostorija za mučenje ljudi, ali nije nam bila previše dojmljiva obzirom da smo ranije toga dana obišli Muzej torture u Bruggeu.
Dvorac Gravensteen je do sredine 14. stoljeća pripadao flandrijskim grofovima. Nakon toga se koristio kao zatvor, kovnica novca, sudnica pa čak i tvornica pamuka. Uistinu se stari dvorci koriste za najrazličitije stvari… Tako je npr. naš Veliki Tabor jedno vrijeme bio sušionica mesa. Gentski dvorac je dugo stajao napušten te je skoro i propao. Srećom nije, obnovljen je i danas je jedna je od glavnih znamenitosti Genta.
Gent Belgija: evo što još trebate posjetiti
Prošetajte uz rijeku Lys
Jackpot je ako, kao mi slučajno, na šetalište uz rijeku Lys dođete u vrijeme zalaska sunca. Neke od najljepših građevina Genta tada su obasjane kao na pozornici. Upravo na obalama ove rijeke brodovi pristaju od 11. stoljeća. Ako imate malo više vremena, možete otići i na vožnju brodom po kanalima. Ovdje su i brojni kafići s terasama uz rijeku, ali možete i besplatno sjesti na neki od zidića.

Šetalište uz rijeku se zove “Korenlei”

Most svetog Mihaela.

Probajte gentski slatkiš cuberdon, kojeg zbog oblika zovu i “gentski nos”.
Popnite se na vrh zvonika Belfry
Dok ste s vrha kule dvorca Gravensteen gledali Gent, primjetili ste par tornjeva. Najpoznatiji od njih je zvonik Belfry, kojeg štiti UNESCO. Gent se obogatio zbog industrije vunom i platnima pa je u podnožju zvonika izgrađena Dvorana sukna, simbol bogatstva grada. Svake se nedjelje oko 11 sati čuje pjesma zvona (karijon) iz zvonika. Možete se naravno popeti na vrh zvonika i baciti pogled na grad. Detalje o cijenama ulaznica i radnom vremenu saznajte ovdje.
Ovakvi su zvonici tipični za belgijske regije Flandriju i Valoniju te za sjevernu Francusku. Njih oko 55 je pod zaštitom UNESCO-a.

Od 1377. godine na vrhu zvonika stoji zmaj.
Istražite katedralu u Gentu
Katedrala svetog Bava najstarija je župna crkva u Gentu. Nalazi se na mjestu crkve iz 10. stoljeća i romaničke crkve iz 12. stoljeća. Izgrađena je u srednjem vijeku, u vrijeme kad je Gent bio bogat i moćan grad pun sredstava za izgradnju raskošnih crkvi. Više o obilasku katedrale i blagu koje ona čuva, saznajte ovdje.

Crkva je postala katedrala 1559. godine.
Napravite photosession u Ulici grafita
U Ulici grafita sve je dozvoljeno ako imate sprej, što znači da ova ulica skoro svaki dan izgleda drugačije. Točnije, postoji jedno pravilo: morate poštovati radove bolje od vaših i njih ne smijete kvariti.

Mom je desetogodišnjem sinu ova ulica bila, jednostavno rečeno, zakon!
Ulicu s grafitima i muralima posjetili smo i u Londonu.
Gent nam se jako svidio, predivan je grad i puno toga se u njemu treba posjetiti, baš nas je iznenadio. Ako možete, posvetite mu cijeli dan, a ne pola kao mi. Sljedeći je dan bio zadnji na našem putovanju u Belgiju, a posvetili smo ga “druženju” s najpoznatijim stanovnikom Brisela, 55 cm visokim kipom dječaka koji piški, Manneken Pisom.