Gdje na graševinu? Idemo u obilazak Erduta!
Jeste li nekada onako uporno, kroz duži vremenski period planirali otići posjetiti neko mjesto? Ja sam valjda pola godine utabavala svoj put prema Erdutu, kao da idem u Australiju… 🙂 Od Vukovarskog vodotornja trebalo nam je oko pola sata vožnje. Krenite s nama u obilazak Erduta.
Možete li zamisliti da erdutski kraj ima približno jednak broj sunčanih dana u godini kao Dubrovnik? Vjetrovi su ovdje jako blagi, a spoj sunca i vjetra stvorio je idealne uvjeti za rast vinove loze. Dobro došli u carstvo graševine!
Erdutska kula i srednjovjekovni grad
70 metara iznad Dunava, na vrhu strme padine, na zelenoj livadi mekanoj i gustoj kao tepih, nalazi se Erdutska kula i ruševni ostaci starog srednjovjekovnog grada. Ne postoje pisani podaci o tome tko ju je i kada izgradio. Pretpostavlja se da je iz 15. stoljeća jer se srednjovjekovni grad Erdut tada prvi put spominje kao Castellum Erdeed. Grad je kroz vrijeme promjenio više vlasnika.
Možete prošetati pokraj dvije kule, jedna je okrugla, na vrhu raskošnije uređena, druga je četvrtasta. Stari zid kraj kule drže sajle da se ne sruši. Okolo se vide temelji starog grada.
Kod Erdutske kule počinje dva kilometra duga Poučna staza, kojom se kroz šumu spuštate do obale Dunava. Pri tom ćete savladati čak 226 stepenica nazvanih stepenice zdravlja.
Dvorac Adamovich Cseh: tajni život jednog Ervina
Upoznajte jednu damu i njenog cijenjenog muža. Krajem 18. ili početkom 19. stoljeća Fanny pl. Adamovich Čepinska je dala u Erdutu sagraditi dvorac u kojem je živjela s mužem, Ervinom pl. Csehom. Dvorac u Erdutu nosi ime po svojim vlasnicima, a u kompleksu dvorca nalazi se Erdutska vinarija.
Ervin je bio jako ugledna ličnost na visokim državničkim pozicijama. Između ostalih funkcija bio je i tajni (!) savjetnik cara i kralja Franje Josipa, a navodno je vodio i tajni život. Jako je volio kartaške igre što se Fanny nikako nije sviđalo. Priče kažu da je, kako bi skriven od žene mogao kartati, u jednoj velikoj bačvi u Starom podrumu uredio prostoriju za kartanje. S društvom je u bačvi znao kartati danima.
Nakon što je Fanny umrla Ervin se ponovno oženio, a novoj supruzi nije smetalo što ga danima nema zbog kartanja. Narodna predaja dalje kaže da je Ervin dao sagraditi osmerokutnu kulu na dvorcu u kojoj je slobodno kartao, jer se više nije morao skrivati od žene… Povijesni izvori kažu da je kula izgrađena krajem 19. stoljeća.
Obilazak Erduta: carstvo graševine
Erdut se smjestio na krajnjem istoku Osječko-baranjske županije. U 18. stoljeću su raskrčena neprohodna područja na Daljskoj planini i stvoreni vinogradi i plodne oranice. 1730. godine izgrađen je Stari podrum, najstariji vinski podrum u Erdutskom vinogorju. Stari podrum možete razgledati uz pratnju vodiča, kao i novije podrume i vinariju. Spomenuta godina se smatra za početak djelovanja vinarije Erdutski vinogradi d.o.o. Nova vinarija Erdutskih vinograda je u pogonu od 1984. godine.
Erdutska vinarija obrađuje površinom najveći vinograd u Hrvatskoj! Vina iz ovih vinograda izlažu se na međunarodnim sajmovima od 1855. godine. Uz graševinu tu su i brojna druga vina.
U ovom kraju djeluje i nekoliko manjih vinarija. Neke od njih možete posjetiti uz raniju najavu. A znate li gdje se proizvodi najskuplje vino na svijetu?

Na obali Dunava u Erdutu
Najveća vinska bačva na svijetu
Zamislite 75.000 litara graševine!
Obilazak Erduta začinite pričom kako ste vidjeli najveću vinsku bačvu na svijetu, koja se i dalje koristi i uvijek je puna graševine. Napravljena je 1989. godine od 109 debala slavonskog hrasta. Teška je nevjerojatnih 20 tona. Danas je simbol Erdutskog vinogorja.
Perivoj oko dvorca u Erdutu
Kapija je otključana pa ulazimo u dvorište. Blagdan je Svih svetih i nema nigdje nikoga. Prvo što vidite je Ervinova kula (nije joj to stvarno ime, tako ju ja zovem), koja u okruženju jeseni izgleda kao da je pobjegla iz neke priče. Na zidovima dvorca su prigušene boje, većinom žuta i crvena, fasada koja je u lošem stanju, velikim dijelom goli cigleni zidovi.
Bilo bi lijepo vidjeti ovaj dvorac u osvježenim i jarkim bojama… Šetamo stazom oko dvorca po debelom tepihu od žutog lišća.




U perivoju oko dvorca nalazi se nekoliko gospodarskih zgrada, a u jednoj od njih možete degustirati i kupiti vino. S druge strane dvorca je livada i nevjerojatno zlatni vinogradi.
Prošetali smo kroz tunel od zlatne vinove loze do vidikovca koji gleda na Dunav i Erdutsku kulu na susjednom brdu.

Pogled na Erdutsku kulu
Pogled preko Dunava leti na Vojvodinu. Vidi se i most, granični prijelaz sa Srbijom. Na Dunavu su veliki brodovi. U vinogradu neobična, potpuna tišina koja naš obilazak Erduta čini po malo tajanstvenim. Tu je i lijepa sjenica, djeluje kao divno mjesto za vjenčanje ili obnovu zavjeta… 🙂