Garić grad: istražite najveću utvrdu u Moslavini!
Garić grad je najveća, najbolje sačuvana i najpoznatija moslavačka srednjovjekovna utvrda. U stilu tajanstvene dame, od javnosti dobro čuva svoje priče. Kada od vodiča saznate povijesne činjenice, legende i pretpostavke o danas ruševnom gradu, vjerojatno će vam desetak teorija i još više pitanja proći kroz glavu. Možda baš vi odgonetnete zašto je upravu nad gradom preuzela zloglasna Crna kraljica u 15. stoljeću!
Vodimo vas na izlet u Garić grad, koji je uz Medvedgrad jedan od najstarijih srednjovjekovnih utvrđenih gradova u sjevernoj Hrvatskoj!

“Garić” je jedno od starih imena Moslavačke gore, a prvi se put spominje 1163. godine.
Izlet u Garić grad
Do Garić grada možete doći autom po asfaltiranoj cesti, ili pješice, šumskom stazom od sela Podgarić.

Krenuli smo od jezera Podgarić, koje je u jutarnjim satima kao ogledalo.

Šumska staza prema Garić gradu nije naporna, a vodi kraj potoka.
Garić grad se nalazi u prekrasnoj šumi na 356 mnv. Do njega, preko dubokog opkopa, vodi drveni most.

Vjeruje se da se ovdje nalazio pokretni drveni most, koji bi podignut u potpunosti zatvorio ulaz u grad.

Djeca će ovdje krenuti u lov na guštere!
Proći ćete kroz dvostruke zidine koje su opasavale grad. Vidjet ćete dvije četvrtaste branič-kule. Veća je kula obnovljena, ali se u nju na žalost ne može ući jer su vrata zazidana. Imajte na umu da je unutarnje dvorište staroga grada, super mjesto za napraviti piknik!

Od vodiča smo saznali brojne zanimljivosti.
Idemo malo u srednji vijek!
Sa sigurnošću se ne zna tko je i kada dao sagraditi Garić grad. Pretpostavlja se da je građen 1256. godine. Kameni je grad izgrađen na ostacima istoimene drvene utvrde, a kamen za gradnju je stizao iz kamenoloma u Moslavačkoj gori.
U srednjem su vijeku moslavačka naselja, crkve, utvrde i samostani bili dobro prometno povezani. Garić grad se prvi put spominje u ispravi iz 13. stoljeća, odnosno spominje se put koji vodi do kastruma Garić.

Garić grad i Medvedgrad su građeni otprilike u isto vrijeme.
Kao vlasnici Garić grada izmjenjivali su se ugarsko-hrvatski kraljevi, slavonski banovi i zagrebački biskupi, no danas nećemo o njima. Sjećate li se priče o Crnoj kraljici, jednoj od najvećih alkemičarki 15. stoljeća??? Kontroverzna Crna kraljica, Barbara Celjska, preuzima upravljanje Garić gradom vjerojatno 1412. godine, a do danas nitko sa sigurnošću ne zna zašto?! U njenom je vlasništvu grad bio tri godine.

U većoj kuli su bile stambene prostorije, a pretpostavlja se da je Crna kraljica u njima živjela.
Barbara Celjska, pavlini i alkemija
Barbara Celjska je bila kći okrutnog bana i grofa Hermana II. Celjskog, koji je vladao iz Velikog Tabora. Udala se (tj. udana je) za ugarsko-hrvatskog kralja Žigmunda Luksemburškog, a spektakularno je vjenčanje imala u Krapini. U ime svog često odsutnog muža, lijepa je Barbara čvrstom rukom vladala Hrvatsko-Ugarskim Kraljevstvom iz Starog grada Samobora (gdje je navodno pravila razuzdane zabave), a vladala je i iz Medvedgrada.
Barbarin se život dovodi u usku vezu s pavlinima, crkvenim redom koji se između ostalog bavio i znanošću. U blizini Garić grada nalazio se samostan Blažene Djevice Marije (Bela Crkva), najstariji pavlinski samostan na prostoru današnje Hrvatske. Izgrađen je u drugoj polovici 13. stoljeća, a danas je to arheološki lokalitet kojeg također možete istražiti.
Pavlini su kroz 14. i 15. stoljeće darovnicama i oporukama postali vlasnici brojnih posjeda. Bili su oslobođeni plaćanja poreza, a samostan Bela Crkva postao je jako utjecajan. Gradnju pavlinskih samostana je, uz druge plemiće, financirao i Barbarin otac.
Što je Barbara radila da je trebala biti tako blizu pavlina, ostaje na vama da odgonetnete. Razne teorije spominju alkemiju…

“Crna kraljica”, fotkano u Medvedgradu.
Osmanlije u Moslavini
Moslavačka je gora u 14. i 15. stoljeću izgledala nešto drugačije nego danas. Brojni su brežuljci bili prekriveni poljima, a sela, utvrde i samostani vrvjeli su životom. Takav bogat život naglo staje sredinom 16. stoljeća, kada u ovaj kraj stižu Osmanlije. Narod bježi pred nemilosrdnim Turcima, pavlini napuštaju samostane, a naš Garić grad biva osvojen i razoren. U stoljećima koja slijede, polja su prekrile šume, a Garić grad sve više propada.
Danas kroz prekrasne šume na Moslavačkoj gori vode brojne planinarske staze, a ruševni je Garić grad odredište izletnika.

Moslavačka gora je nekada bila otok u Panonskom moru.
Garić grad i tajni prolazi
Ispod Garić grada navodno prolaze podzemni tuneli, kojima se neopaženo dolazilo iz jednog dijela grada u drugi, ili se kroz njih bježalo iz grada. Na žalost, do danas ovaj podatak nije istražen, tj. nitko ih nije pokušao iskopati. Tuneli se spominju i u 19. stoljeću, kada je ruševni grad bio sklonište hajducima.
Najpoznatiji moslavački hajduk, Joco Udmanić, navodno je dobro poznavao podzemne tunele te bi često u njima “nestao”, kao da je u zemlju propao.
Legenda o ukletoj kneginjici
U priči o Medvedgradu ste mogli pročitati legendu po kojoj je Crna kraljica pretvorena u zmiju te kod Medvedgrada i dalje čuva svoje blago. Jedna druga legenda kaže da ta zmija, koja je zapravo ukleta kneginja, živi kod Garić grada. Ukratko, od kletve ju poljupcem može spasiti junak, a poljubiti ju mora na Jurjevo u zoru. U tom će trenu Garić grad zasjati nekadašnjim sjajem. Bilo bi lijepo vidjeti ga u punom sjaju…
Uz Garić grad se vežu brojne legende, a najzanimljivije ih je čuti od vodiča dok stojite pokraj kule u kojoj je navodno živjela Crna kraljica! Ako planirate na izlet na Garić grad u vlastitom aranžmanu, progooglajte unaprijed te legende da si malo “začinite” put. Moslavačka gora čuva i brojne druge utvrde, obavijene neobičnim pričama. Što sve nudi predivna Moslavina, saznajte ovdje.

Jezero Podgarić
Znate li koji je najveći sačuvani, srednjovjekovni utvrđeni grad u Slavoniji??? I do njega smo planinarili s djecom, a sve detalje saznajte ovdje!