Fortica u Omišu: vidikovac za super fotke!
Ako boravite nekoliko dana u omiškom kraju, iskoristite priliku i prošetajte do utvrde na stijeni iznad grada. Fortica u Omišu će vas bogato nagraditi za vaš trud pri usponu, spektakularnim pogledom na more i otoke za kojeg se vjeruje da je jedan od najljepših u Dalmaciji.
Znate li da su stari Omišani bili gusari? Kroz 12. i 13. stoljeće su vladali morem od Splita do Dubrovnika. Da ste vi vlasnik nekog broda u to vrijeme, morali bi platiti danak za slobodnu plovidbu morem ili Cetinom kraj Omiša. Inače bi vas napali gusari!

Pogled s tvrđave Fortice. Odaberite malo manje oblačan dan za izlet.
Možete pretpostaviti da trgovački i drugi brodovi u to vrijeme ovdje baš i nisu bili sigurni. Protiv omiških gusara su po papinskim nalozima vođena čak dva križarska rata. U drugom su ratu krajem 13. stoljeća gusari izgubili pomorski bitku protiv Mlečana. Nakon toga se gusarenje malo primiruje, iako ne skroz, a dio lokalaca kreće tražiti bolji život uz poljoprivredu i ribarstvo.
Čuvar Omiša od 15. stoljeća
U 15. stoljeću Omišani službeno priznaju vlast Mletačke Republike, a grad se utvrđuje visokim zidinama. Upravo se u ovo vrijeme, 1443. godine prvi put spominje i utvrda Fortica u Omišu. U mletačkim izvorima ju nazivaju Starigrad.

Fortica je izgrađena kao sklonište za stanovnike grada i u svrhu obrane od Turaka.
Kako obraniti grad smješten u podnožju strme planine, ako u njega uđe neprijatelj? Najlogičnije bi bilo skloniti stanovnike u tvrđavu na vrhu litice, a grad zasuti ogromnim kamenim gromadama s visine. Gromade bi uništile neprijatelja, ali i sam grad.
Srećom, ovaj se način obrane Omiša nije nikada trebao upotrijebiti, a sve to zahvaljujući Fortici smještenoj na odličnoj strateškoj lokaciji.
Pogled s Fortice pada na Omiš, Poljica, duboki kanjon i ušće Cetine, a preko Bračkog kanala na otoke Brač, Hvar i Šoltu. Dolazak neprijatelja se mogao lako uočiti, a obrana grada organizirati na vrijeme. Fortica je kumovala tome da Omiš ostane nepokoren kroz povijest, a pripremljene kamene gromade nikada nisu skotrljane na grad jer neprijatelj nikada nije u njega ušao. Stoga i danas u Omišu možemo vidjeti šarmantne kamene kuće i prekrasne trgove.

Je li ovo jedan od najljepših pogleda u Dalmaciji?
Znate li s kojeg vidikovca pada najljepši pogled na kanjon Zrmanje?
Obilazak Fortice u Omišu
Za doći pješice od centra grada do tvrđave Fortice, laganim hodom treba 40-ak minuta. Postoji nekoliko staza, a mi smo jednog oblačnog dana krenuli označenom stazom koja počinje u blizini vatrogasne postaje. Na mjestima je staza dosta strma i uska, a kako se penjete pogled postaje sve bolji i bolji. Obavezna je čvrsta obuća, nemojte gore kretati u papučama za plažu ili japankama. U Fortici nema kafića pa ponesite dosta vode, a ljeti i zaštitu od sunca. Ulaznica je 20 kuna.

Staza prema Fortici

Tvrđava Fortica je danas spomenik vojne arhitekture.
Kako znate da ćete neko mjesto uvijek pamtiti? Po ljudima koje tamo upoznate. Dok smo bili na Fortici krenuo je pljusak pa su nas zaštitar i portir pozvali da sklonimo u kućicu, zajedno s turistom iz Francuske koji se tamo zatekao. Nudili su sve što su imali, od dobrog društva do janjetine i piva!
Omiš je grad u kojem su živjeli gusari. A znate li u kojem je razrušenom istarskom gradu navodno skriveno veliko gusarsko blago?? Klik na link!