Fantastična 4: Stari grad Đurđevac, deve, pješčane dine i pijetao
Kako dobro iskoristiti vikend? Prvo se popnite na pješčanu dinu, fenomenalan prirodni fenomen kojeg automatski vežemo s Afrikom. Na vrhu napravite photosession dok u daljini gledate utvrdu Stari grad Đurđevac. Uputite se stazom prema utvrdi i budite svjesni da se do prve polovice 19. stoljeća ovdje nalazila velika močvara. Istražite đurđevački Stari grad i njegov muzej. Šećer na kraju: tko je za druženje s ultra pitomim devama?
Ako netko zna još neku hrvatsku utvrdu kojoj su prvi susjedi deve, neka mi slobodno javi. Moram li spomenuti da su djeca oduševljena? Idemo sada korak po korak, krenite s nama u Podravinu.

Zidine oko Starog grada Đurđevca
Pješčane dine u Hrvatskoj
Vjerojatno vam je poznato da se najveća pješčana dina u Europi nalazi u Francuskoj. Hrvatska također ima svoje pješčane dine, na više mjesta u okolici grada Đurđevca. Ljudi su ih kroz vrijeme “ukrotili” borovom šumom, kako bi spriječili stalno zasipanje naselja i poljoprivrednih površina pijeskom. U ovom su kraju dine često obrasle travom pa izgledaju kao mali brežuljci. Ali možete naći i popeti se na prave dine i čudom se čuditi kako su se tu stvorile.

S vrha ove dine vidite Stari grad Đurđevac u daljini
Dina na koju smo se mi popeli nalazi se desetak minuta pješice ravnom stazom koja kreće sa stražnje strane Starog grada Đurđevca. Iz daljine djeluje tako mala pa se baš iznenadite njenom veličinom kada joj se približite.
Grad Đurđevac je ponosni vlasnik ostataka jedine hrvatske pustinje, kraja koji je poznat po jedinstvenoj flori i fauni. U istočnom dijelu grada možete posjetiti zaštićeno geografsko-botaničko područje nazvano Đurđevački pijesci (pesci ili peski), u narodu poznatije kao Hrvatska Sahara. Ovdje žive brojne endemske vrste, a u toplije doba godine i tristotinjak vrsta leptira.
Zanima li vas kako izgleda istarska pustinja?
Stari grad Đurđevac: utvrda usred nekadašnje močvare
Utvrda Stari grad Đurđevac je jedan od najznačajnijih fortifikacijskih objekata kontinentalne Hrvatske i jedna od najbolje sačuvanih utvrda tipa Wasserburg u Hrvatskoj.
Zamislite ju, polako “raste” usred močvare, vjerojatno na maloj pješčanoj uzvisini, na temeljima građenim s posebnim stabilizatorima terena.
Pretpostavlja se da je gradnja utvrde započela u 14. stoljeću. Nadograđuje se kroz drugu polovicu 15. stoljeća kako raste opasnost od Turaka. Močvara je bila prirodna obrana utvrde, a prelazilo ju se preko drvenog mosta dugog 326 koraka. Danas močvare ni drvenog mosta nema, a na jednom se dijelu grad jako približio utvrdi.
Što mislite kako je isušena močvara? U 19. stoljeću je đurđevački kraj bio prepun kanala koji su odvodili vodu prema Dravi. Evo jedna zanimljivost: u istom tom stoljeću su i na Brijunima isušene opasne močvare, koje su bile leglo komaraca malaričara.
Jedno je vrijeme utvrda bila u vlasništvu bogatog pečuškog biskupa Sigismunda Ernušta. Njegov je grb stajao iznad glavnog ulaza, a danas repliku možete vidjeti u unutrašnjem dvorištu utvrde. Stanovnici grada su se grijali pomoću jako dekorativnih kaljevih peći, jednako kao i stanovnici Velikog Tabora.
Stari grad je obnovljen u drugoj polovici 20. stoljeća. Danas u njemu možete posjetiti Muzej grada Đurđevca, a tu je i restoran.

Unutarnje dvorište u utvrdi Stari grad
Legenda o Picokima: tko se sjetio ispucati pijetla iz topa na Turke?
1546. godine ban Nikola Zrinski pripaja ovu utvrdu Vojnoj krajini te se u nju smješta vojna posada. Nakon pada Virovitice pred Turcima 1552. godine, đurđevačka utvrda postaje štit na samoj granici pred Turskim carstvom. Jesu li je Turci pokušali osvojiti? Naravno da jesu! Pokušali su i nisu uspjeli, a evo legende koja kaže zašto.
Kada je opasna turska vojska došla pred Đurđevac jedna je starica imala vrhunsku ideju. Kapetanu grada je predložila da topom ispuca picoka (pijetla) na Osmanlije. Poslušao ju je, a Turci su vidjevši ispucanog pijetla zaključili da grad ima previše hrane i da bi opsada predugo trajala… I tako Turci nikada nisu zauzeli Stari grad Đurđevac.
Znate li koja je utvrda bila jedna od najvažnijih u Vojnoj krajini? Kaštel u Ogulinu.

Picok u Muzeju grada Đurđevca
Danas u utvrdi Stari grad Đurđevac možete saznati sve o ovoj legendi u Interpretacijskom centru Picokijade. Vidjet ćete slavnog pijetla, pogledati filmiće koji pokazuju stanje u starom gradu prije turskog napada. Preko zidova cijele jedne prostorije vrte se filmske scene bitke s Osmanlijama. Tu je i opasan Turčin sa sabljom koji se povremeno izdere iz jednog mračnog ugla prostorije, na užas mog petogodišnjeg sina. 🙂
Što se tiče djece, u muzeju se nalazi ogromna LEGO maketa Starog grada. Okolo su LEGO Osmanlije, a na zidinama grada nešto mlađahna i atraktivna LEGO “starica” koja daje pijetla kapetanu grada. Djeci je bilo presmiješno kada su čuli priču da je pijetao ispucan iz topa na veliku opasnu vojsku…
Legenda o Picokima danas je nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Zadnji vikend u lipnju u Đurđevcu se održava kulturno-zabavna manifestacija Picokijada.
Grb grada Đurđevca
Obratite pažnju da je na grbu grada Đurđevca prikazan upravo picok. Ovo nije običan pijetao, već picok koji dok leti nosi topovsku kuglu! Možete vidjeti kako se ponosno ljulja na vjetru, motreći sa zastave ispred Staroga grada.
Ove smo godine s djecom obišli i Ružica grad, veličanstvenu utvrdu koju su Turci uspjeli zauzeti u 16. stoljeću.
Družite se s devama u Đurđevcu
Nakon što obiđete Stari grad Đurđevac krenite prema njegovom prvom susjedu. U kompleksu Hrvatska Sahara žive deve, ljame, magarci, poniji, koze, konji. U trenutku našeg dolaska nisu radili pa smo se družili sa životinjama šetajući uz ogradu. Deve su jako pitome i prate vas kako hodate lijevo-desno kao zaigrani psići, što je posebno radovalo djecu.
Za kraj: djeci se izlet u Đurđevac toliko svidio da je moj petogodišnjak odmah tražio da napravi plakat o izletu. Htio je svojim vrtićarcima pokazati što je sve vidio. Njih troje su zajedno radili plakat, a on je obučen kao Super Mario (ipak je vrijeme karnevala) prije par dana u vrtiću prijateljima držao prezentaciju. 😀