Eufrazijeva bazilika: zakoračite u svijet Bizanta
Jeste li nekada skupljali iskustva? Na primjer, u kolekciju posjećenih mjesta želite skupiti sve nacionalne parkove u Hrvatskoj. Ili, kao u našem slučaju, sva mjesta pod zaštitom UNESCO-a. Najnoviji trofej nam je Eufrazijeva bazilika u Poreču, najočuvaniji ranokršćanski katedralni kompleks na svijetu.
Gradivo 4. razreda osnovne škole: Što je sve na popisu materijalne baštine pod zaštitom UNESCO-a u Hrvatskoj??? Ako imate školarca ove dobi, možda ste asistirali u izradi plakata na ovu temu.

Mozaik ispred ulaza u kompleks Eufrazijeve bazilike.
Da odgovorim na vlastito pitanje, u Hrvatskoj je 10 mjesta pod zaštitom UNESCO-a. Uz Eufrazijevu baziliku, do sada smo posjetili Dubrovačke zidine, katedralu svetog Jakova i Tvrđavu sv. Nikole u Šibeniku, stari centar Trogira, Dioklecijanovu palaču u Splitu, gradske zidine u Zadru i NP Plitvička jezera. Našoj kolekciji nedostaje Starogradsko polje na Hvaru i bukove šume na području NP Paklenica i NP Sjeverni Velebit. Zaštićeni su i stećci, srednjovjekovni nadgrobni spomenici koje možete vidjeti u okolici Imotskog.
Možete li zamisliti da Arena u Puli NIJE pod zaštitom UNESCO-a?!
Obilazak Eufrazijeve bazilike
Jedno popodne, nakon obilaska jame Baredine stižemo u Poreč. Radno vrijeme Eufrazijeve bazilike saznajte ovdje. Cijena obilaska je po odrasloj osobi bila 50 kuna, a djeca su plaćala 25 kuna. Za obilazak vam treba barem 45 minuta. Na ulaznici su brojevima označena mjesta koja ćete u kompleksu posjetiti, pa idete po redu. Sama je bazilika zadnje mjesto u koje ulazite.

Pred ulazom u baziliku je atrij iz 6. stoljeća.

U Biskupskoj palači su biskupi živjeli u kontinuitetu od 6. pa do kraja 20. stoljeća.

Zamislite se na primanju u svečanoj sali za audijencije, u kojoj je biskup u prošlosti primao goste.
Jedna od “postaja” koju obilazite je zvonik iz 16. stoljeća. Čeka vas uspon po škriputavim drvenim stepenicama do vrha. Ovdje se planirajte malo duže zadržati, pogled je prekrasan i pada na cijeli Poreč i more.

Na vrhu zvonika.
Znate li da su u prošlosti postojale tajne crkve? Zavirite u jednu!
Kršćani su u 3. stoljeću, u vrijeme vladavine rimskog cara Dioklecijana, bili proganjani i ubijani. Okupljali su se u tajnim crkvama, a jednu takvu je u svojoj kući stvorio Mauro, prvi porečki biskup. Nalazište ove tajne crkve možete vidjeti u kompleksu bazilike.
U lapidariju se nalazi zbirka kamenih ulomaka i originalnih podnih mozaika iz 4. i 5. stoljeća. Neki od njih su ukrašavali kuću biskupa Maura i njegovu tajnu crkvu. Potražite mozaik koji prikazuje ribu, to je bio tajni simbol kršćanstva!
Biskup Mauro je preminuo mučeničkom smrću u kasnom 3. stoljeću. Pokopan je na groblju izvan gradskih zidina, a dva stoljeća kasnije njegove je ostatke biskup Eufrazije dao prenijeti u novu baziliku. Danas je Mauro svetac, zaštitnik grada Poreča i cijele istarske biskupije. Više o njemu saznajte ovdje.
Tko je bio Eufrazije po kojem je bazilika dobila ime?
Eufrazijeva bazilika nosi i ime Eufrazijana. Nazvana je po biskupu Eufraziju koji ju je dao izgraditi sredinom 6. stoljeća.
O Eufrazijevu životu se jako malo zna. Pretpostavlja se da je rođen u Trakiji (Traciji), što je pokrajina na krajnjem jugoistočnom dijelu Balkanskog poluotoka. Vjerojatno je vidio raskošne bazilike Istoka i Konstantinopola, a kada je postao biskup dao je u Poreču sagraditi novu baziliku. Gradnja Eufrazijeve bazilike je trajala 10-ak godina, a izgrađena je nakon rušenja starijih bazilika iz 4. i 5. stoljeća, koje su po Eufraziju bile loše izgrađene, nedovoljno ukrašene i nereprezentativne.
Veličanstvena i raskošna nova bazilika posvećena je Marijinu Uznesenju. Vi danas možete prošetati po jednom od najljepših sačuvanih spomenika rane bizantske umjetnosti na cijelom Sredozemlju.

Unutrašnjost i pročelje crkve su ukrašeni blještavim mozaicima, jednim od najljepših sačuvanih djela bizantske umjetnosti.

U nizu ljudi i anđela potražite biskupa Eufrazija koji nosi maketu bazilike. Desno od njega je sveti Mauro koji u ruci nosi mučeničku krunu.

Obratite pažnju na raskošne i vitke mramorne stupove.
Eufrazijeva bazilika je kao jedinstven primjer ranokršćanske arhitekture, 1997. godine uvrštena na popis Svjetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a. Koliko se posjetili mjesta s ovog popisa?
Sada vas vodimo u obilazak katedrale u Đakovu.