Dvorac u Našicama: posjetite pravo blago u srcu Slavonije
Kraj je 19. stoljeća. Na svečanom ste primanju u crvenom salonu iz kojeg kroz dvokrilna vrata izlazite na terasu dvorca. Pogled s terase pada niz brdo na perivoj pun cvijeća i na jezero. Zidovi salona su pokriveni tapetama od tkanine crvene boje. Po svuda su utisnuti elementi obiteljskog grba, podsjetnik da ste kod osobe visokog položaja. Kasnije, zajedno s drugim plemenitim gostima, sjedate na raskošne tapecirane stolice, neki tiho komentiraju skupocjene slike na zidovima. Sluge donose hranu… Krenite s nama u dvorac u Našicama.
Mašta radi svašta pa sam tako ovu zabavu izmislila. Dvorci tako djeluju na mene. Danas sjedište Zavičajnog muzeja Našice, dvorac Pejačević se u prošlosti uistinu mogao pohvaliti cijenjenim gostima u skupim toaletama. Crveni salon stvarno je postojao sve do Drugog svjetskog rata, a bio je tu i žuti, zeleni i plavi salon.
Dvorac Pejačević u Našicama
1734. godine barun Josip Pejačević kupuje posjed u Našicama. Prije izgradnje dvorca obitelj Pejačević je živjela u Virovitici. Prvi je dvorac u Našicama izgrađen kroz 1811. i 1812. godinu i bio je manji od dvorca kojeg danas vidite.
Grof Ladislav Pejačević, budući ban, zaključio je da taj mali dvorac nije dovoljno reprezentativan i dostojan banske titule. Stoga je u drugoj polovici 19. stoljeća dao nadograditi dvorac te je stvoren raskošno ukrašen barokni dvorac. Pretpostavlja se da je tada uređen i perivoj.
U dvorcu je sve do Drugog svjetskog rata živjelo nekoliko generacija obitelji Pejačević. Najpoznatija stanovnica dvorca bila je Dora Pejačević, prva hrvatska skladateljica čija su djela izvodili brojni ugledni svjetski umjetnici. Ona je većinu života provela u Našicama, gdje je počela skladati već s dvanaest godina. Živjela je od 1885. do 1923. godine. Dorin djed Ladislav i otac Teodor također su bili hrvatski banovi.
Zanimljivost: Dvorac Pejačević leži na nagnutom terenu, stoga je prizemlje s prednje strane zapravo prvi kat na stražnjoj strani. Odnosno, s prednje je strane dvorac jednokatan, a sa strane perivoja ima dva kata.

Detalj iz perivoja
Još jedna zanimljivost: U dvorcu se nikada nije nalazila kuhinja! Dvorska kuhinja je bila izvan dvorca, u zgradi u kojoj je danas smješten HEP. 🙂 Gotova hrana je u blagovaonicu dvorca stizala podzemnim hodnikom pa liftom za hranu.
Perivoj oko dvorca u Našicama
Mali se Našičani i Našičanke mogu pohvaliti da se igraju na igralištu pokraj pravoga dvorca. Ne može to puno djece!

Jezero u perivoju pokraj našičkog dvorca
Šetnja oko dvorca
Park sa stražnje strane našičkog dvorca pun je potencijala da postane prekrasan perivoj. Imala sam neki mini flashback na dvorac Sanssouci u njemačkom gradu Potsdamu. Dvorci su sličnih boja i oba imaju perivoje koji se spuštaju niz brdo. Na dnu brda je voda, u Našicama preslatko jezero s otočićem, u Potsdamu velika fontana. Perivoj oko dvorca Sanssouci već je dugo uređen, dok se perivoj oko našičkog dvorca trenutno uređuje.

Dvorac Sanssouci u njemačkom gradu Potsdamu
Sigurno vas zanima što se to dogodilo našičkom perivoju… Dogodio mu se Drugi svjetski rat. Perivoj je održavan do tridesetih godina 20. stoljeća. U njemu su se nalazili cvjetnjaci i staklenik, u stilu engleskih perivoja. Možete li zamisliti da je u Drugom svjetskom ratu u dvorcu bila smještena njemačka ratna bolnica? Staklenik je u ratu izgorio, a drveni osmerostranični paviljon je nestao. 1983. godine drveni je paviljon ponovo postavljen uz jezero.
Vjerujem da svi jedva čekaju vidjeti krajnji rezultat obnove ovog velikog perivoja! Trenutno se obnavlja i sam dvorac pa je Zavičajni muzej Našice privremeno zatvoren.

Pogled s jezera prema dvorcu
Nakon Našica idemo u pravu avanturu u Ružica grad pokraj Orahovice.