Dolina rijeke Soče: trodnevni road trip, 1.dio
Početak lipnja je i produženi vikend. Napokon, nakon dugo vremena bez zavrzlama prelazimo granicu, uz pomoć prethodne dvije runde Pfizera. Naše je odredište dolina rijeke Soče u slovenskim Alpama, koju smo tri dana istraživali vozeći se, hodajući, planinareći i ploveći. Ako volite aktivnosti u prirodi, ovo mjesto stavite na listu obavezno posjetiti. Rijeka Soča je raj za sportove na vodi, posebno kajaking, rafting i pecanje, ali i za ljubitelje nestvarno lijepe prirode i fotografe. Idemo u Sloveniju!
Soča je jedna od najljepših rijeka u Europi i pravo je blago Nacionalnog parka Triglav. Poznata je po smaragdnoj boji vode i brzacima u gornjem toku. Izvire u kršu u podnožju Julijskih Alpi, duga je 137 kilometara, a ušće joj je u Jadransko more u Tršćanskom zaljevu. Znate li da je i izvor rijeke Save u NP Triglav?

Rijeku Soču nazivaju i smaragdnom ljepoticom jer cijelim tokom zadržava ovu nevjerojatnu boju.
Rafting na Soči
Jedna od najpopularnijih adrenalinskih aktivnosti na Soči je rafting, a nudi se u organizaciji više od 30 agencija. Nije potrebno prethodno iskustvo raftinga, ali trebate malo bolju kondiciju ako želite na teže dionice rijeke.
Smještaj smo uzeli u glamping resortu koji je oko 6 km udaljen od grada Bovca. Cijena za nas dvoje je bila 75 eura noć. U sklopu smještaja smo imali tri mogućnosti raftinga. Mi smo odabrali najduži, trosatni rafting, koji ukupno s prijevozom i pripremom traje 4 sata. Cijena je 75 eura po osobi ili 70 ako si gost resorta. Kraći rafting traje oko sat i pol, a cijena mu je 45 eura po osobi.
Jeste li nekada išli na rafting s djecom? Na Soči postoji i ta mogućnost. Traje oko sat i pol, a cijena je 30 eura po osobi. Prolazi se najmirnijim dijelom rijeke Soče, kao i pokraj vodopada kojeg će djeca možda prepoznati iz filma Kronike iz Narnije: Princ Kaspijan. Pogledajte film prije raftinga! Više o raftingu saznajte ovdje.
Ručali smo u obližnjem restoranu i probali lokalni specijalitet nazvan idrijski žlikrofi, a za desert prekmursku gibanicu. Preporuka, super je!
Kanjon Tolminke: povedite djecu u avanturu
Nakon klope smo otišli do kanjona gorskog potoka Tolminke (Tolminska korita), najnižeg, a možda i najljepšeg ulaza u NP Triglav. Parking je 3 eura/sat. Za proći kružnu stazu laganini šetnjom, trebalo nam je oko sat i pol, uz puno slikanja. Staza je na dijelovima strmija sa stepenicama, a mogu ju proći i nešto veća djeca. Priroda je nestvarno lijepa i apsolutno vrijedna posjete.
Tolminska korita je uobičajen naziv za kanjone Tolminke i Zadlaščice, a ovdje možete vidjeti i ušće ova dva potoka. Ovo su pravi brzi i hladni gorski potoci, pa tako temperatura Tolminke cijelu godinu neće narasti iznad 8 stupnjeva. Nizvodno tok završava ušćem u rijeku Soču. Više o cijenama i radnom vremenu saznajte ovdje.

Termalni izvor u kanjonu Tolminke

Popularna “Medvjeđa glava”, stijena koja se nekada odlomila i zapela u kanjonu.
Znate li da u Sloveniji možete istražiti i jedan od najvećih PODZEMNIH kanjona na svijetu??? Klik!
Uspon na vrh Rombon
Dolina rijeke Soče je i polazno mjesto za uspon na okolne planine. Tako smo od grada Bovca krenuli na planinu Rombon, čiji je najviši vrh visok 2.207 metra. Planinareći do vrha i nazad, ukupno smo prešli nešto više od 11 kilometara. Staza je dosta zahtjevna, a bila je još zahtjevnija jer je pri vrhu bilo puno snijega. Napor se ipak isplati, ovo je jedan od ljepših slovenskih vrhova na kojima sam bio. Pogled pada na zapadne Julijske Alpe, Mangart, Jalovec i Triglav.
Zanimljivost: Tijekom Prvog svjetskog rata na planini su iskopani brojni rovovi, koji se i danas mogu vidjeti. U ovakvoj je prirodi nezamislivo da je upravo ova dolina bila poprište najmanje 12(!!!) velikih bitki u spomenutom ratu…
Mi često planinarimo u vlastitoj organizaciji, a za planiranje staza koristimo aplikaciju Komoot. Koristili smo ju i prilikom obilaska nacionalnih parkova u Americi, kod putovanja Argentinom, Ekvadorom i brojnim drugim zemljama… U aplikaciji možete saznati zahtjevnost pojedinih staza, a ona vam prikaže sve atrakcije koje postoje u blizini pa si sami kreirate put. Fotke će vam ostati u aplikaciji uz točnu lokaciju gdje su slikane.
Nakon jutarnjeg uspona na Rombon, spuštamo se na ručak u Bovec, mali grad okružen vrhovima Julijskih Alpi. Jeli smo puretinu u umaku od sira i oraha.

Grad Bovec u Sloveniji
Poslije ručka smo prošetali po gradu. Vraćamo se u smještaj na odmor za, nećete vjerovati, zadnji i najdinamičniji od svih prethodnih dana! Ovdje pročiajte drugi dio putopisa.
Fotografije: Maja i Nikola