Cesta smrti u Boliviji: iskusite vožnju života na dva kotača
Cesta smrti u Boliviji pružit će vam dovoljno adrenalina da se, nakon što završite vožnju, sjetite kako je lijepo biti živ i kako vi zapravo možete sve! Lijepo je moći otputovati na drugi kraj svijeta, tamo iznajmiti bicikl i krenuti na vožnju života. Egzotična i zanimljiva zemlja krije neka prilično opasna mjesta, a jedno od njih je Yungas Road, najopasnija cesta na svijetu. Ljubitelji adranalina, ovo je nešto za vas!
Cesta počinje u blizini La Paza na 3660 mnv, penje se u planine do 4650 mnv pa se spušta do grada Coroica na 1200 mnv. Ukupna joj je dužina 69 kilometara.

Fotografija: Mike, flickr
Najopasnija cesta na svijetu
Cesta je izgrađena 30-ih godina prošlog stoljeća. Većim je dijelom urezana u strme litice, a gradili su je ratni zarobljenici iz Paragvaja. Zatvorenici su inače na brojnim mjestima svijeta korišteni kao radna snaga. Tako su u najjužnijem gradu na svijetu zatvorenici gradili prugu, a u Alcatrazu su sadili cvijeće!
Prije izgradnje nove ceste 2007. godine, Cesta smrti je bila jedina prometnica od La Paza do Amazone, kojom su prolazili svi putnici i sav teret. To znači da su auti, kamioni i autobusi, na cesti nešto široj od 3 metra vozili u dva smjera. Cesta je puna zavoja, vodi preko i niz brojnih brda, bez proširenja, a samo na nekim mjestima ima zaštitnu ogradu. Obzirom da prolazi kroz kišnu šumu, česte su magla i kiša. U slučaju jače kiše, potoci iz šume teku preko ceste.
U 90-im godinama prošlog stoljeća, godišnje bi na cesti poginulo 200 do 300 ljudi, što ju je učinilo najopasnijom cestom na svijetu. Na puno se mjesta mogu vidjeti križevi kao znak sjećanja na žrtve.

Fotografija: Michael Fernando Jaureg, flickr
2007. godine izgrađena je nova cesta prema gradu Coroicu. Od tada se na Cesti smrti smanjio promet te danas ovdje uglavnom srećete bicikliste. I dalje se može na nekim dionicama ceste vidjeti po koji auto, a autobusima je zabranjen pristup. Vožnja noću nije dozvoljena.
Cesta smrti postala je prava atrakcija za turiste koji ju istražuju biciklom. Postoje vođene ture u organizaciji brojnih agencija iz La Paza.

Fotografija: Benedict Adam, flickr
Atrakcija: Bicikliranje po Cesti smrti
Izlet kreće rano ujutro minibusom, koji vas iz La Paza dovozi do početka ceste visoko u planini. Vodič vam daje bicikl, svu potrebnu zaštitnu opremu, kao i brojne upute o sigurnosti. Najčešće je u ovakav izlet uključen i doručak. Zajedno s vodičem krećete biciklirati na visini od preko 4600 mnv i uz prilično niske temperature. Vozit ćete uglavnom nizbrdo oko 4 sata, spuštajući se s Altiplana prema Amazoni. S vremenom će vam prestati biti hladno, što zbog manje nadmorske visine, što zbog same vožnje. Nakon što se spustite, minibus vas vraća u La Paz po novoj cesti.
Spust nije opasan ako pratite upute vodiča (drugim riječima, nećete snimati selfije dok biciklom jurite pokraj samog ruba litice). Ali cijela vožnja zahtjeva veliku koncentraciju i dobru kondiciju.
Ako se, što ne preporučujemo, odlučite na vožnju autom po Cesti smrti, trebate znati neka pravila. Za razliku od ostatka Bolivije, na ovoj se cesti vozi lijevom stranom. Prednost prolaza ima vozilo koje se kreće uzbrdo, a drugo ga vozilo mora propustiti stojeći uz vanjski rub ceste.

Fotografija: Michael Fernando Jaureg, flickr
Cesta smrti u Boliviji raj je za ljubitelje biciklizma i avanturističkih sportova. Zamišljam neka srećom završena vremena, kada su se ljudi ovdje vozili autima. U susret vam dolazi kamion, a kraj vas se litica spušta 600 metara do male riječice na dnu…
Za udar adrenalina nekada je dovoljno i samo hodati. Posebno ako baš ne volite visine, a odlučite prošetati po najopasnijoj pješačkoj stazi na svijetu!