Cenote u Meksiku: zavirite u čudesan svijet podzemlja
Znate li da je meksički poluotok Yucatan pun rupa? Istočkan je udubinama koje se zovu cenote, ispunjene su većinom slatkom vodom, a ima ih na tisuće! Neke su skrivene u džungli i do njih je jako teško doći. Jedne su skroz male, a druge velike i popularna turistička atrakcija u kojoj možete plivati i roniti. Krenite s nama u čudesan svijet cenota u Meksiku.
Jeste li vidjeli filmiće gdje netko skače kroz rupu u zemlji promjera oko 1 metar i upada u veliko podzemno jezero? Okolo vise lijane, a voda je nestvarne boje… Velika je šansa da je filmić snimljen upravo u Meksiku. Cenotama je jedno zajedničko: omiljeno su mjesto travel influencera koji čarobnim fotografijama pune Instagram profile.
Navratimo u svijet drevnih Maya
Bez vode nema života pa su tako Maye štovale cenote kao svete bunare. Naziv dolazi od mayanske riječi dzonot, što znači zdenac. Cenote puni kišnica koja se filtrira prolazeći kroz tlo, te je voda u njima čista.
Maye su vjerovale da u jezerima u cenotama živi bog kiše i da su one vrata u svijet mrtvih. Bogu su prinosili darove i žrtve, čak i ljudske, a oko cenota su nastajali gradovi. Mayapan je jedan od tih gradova, stvoren u 11. stoljeću oko 40 cenota. Okruživale su ga zidine, što je neuobičajeno za mayanske gradove, a u njemu je živjelo 17.000 stanovnika. Danas se mogu posjetiti ruševine grada.

Fotografija: Emilian Danaila, Pixabay
Gdje su nestale rijeke na Yucatanu?
Tlo je na meksičkom poluotoku jako propusno pa se voda teško zadržava na površini u obliku uobičajenih rijeka i jezera. Kišnica brzo prođe kroz tlo i skuplja se u podzemlju gdje topi vapnenačke stijene. Povremeno se tlo uruši te otkrije špilju ispunjenu vodom. Tako je stvorena cenota. Otvor prema cenoti može biti skroz malen, često napravljen prolaskom korijenja drveća.
Cenote su dio ogromnog, većim dijelom neistraženog svijeta potopljenih špilja u meksičkom podzemlju. Upravo se na Yucatanu nalaze čak dva od pet najvećih špiljskih sustava na svijetu! Špilje se protežu beskrajno formirajući podzemne rijeke i jezera.
Vjeruje se da su cenote nastale prije oko 1,5 milijuna godina, u vrijeme ledenog doba. Jedinstven su geološki fenomen vapnenačkog terena Meksika.

Fotografija: anncapictures, Pixabay
Turizam na meksički način: Što možete raditi u cenotama?
Cenote su pravi magnet za turiste, ljubitelje avantura i istraživanja. Ovisno koju posjetite, nude razne atrakcije. U nekima možete plivati ili se ljuljati na lijani pa teatralno skočiti u jezero. Neke su pravi raj za ronioce, kako na dah, tako i za profesionalne ronioce koji će kroz cenotu ući u carstvo podvodnih stalaktita i stalagmita. Najbolje je na ovakvu avanturu ići s vodičem. Prije kupanja u cenotama obavezno je tuširanje.
Možete provjeriti koliko je “lako” biti pravi influencer. Dođite u cenotu skroz sređeni i strpljivo pozirajte fotografu stvarajući savršene prizore BEZ ljudi u pozadini. Šala mala, svečana odjeća nije nužna u cenoti, ali kupaći je!
Ulaz se naplaćuje u cenote koje su zanimljive turistima, a u popularnijima zna biti prilična gužva. Neke ulaznice pokrivaju ulazak u više cenota. To je dobra stvar, jer nakon što posjetite jednu cenotu velika je šansa da ćete ih htjeti vidjeti više.
Najbolje cenote u Meksiku
Vjeruje se da u Meksiku ima oko 6000 cenota! Većina ih nije istražena. Neke imaju okomite litice i ispunjava ih duboka voda, druge su široke i ispunjene plitkim jezerom. Neke ni ne želite posjetiti jer su dom aligatorima i zmijama. Najjedinstvenije cenote imaju mali otvor na vrhu kroz koje svjetlost dana obasjava čarobno jezero. Kroz svod prema vodi vise lijane i korijenje drveća, kao da žele povećati dojam mističnosti.
Cenote Dos Ojos je odlično mjesto za ronjenje, jer svjetlost koja prolazi kroz vodu čarobno osvjetljava stalagmite koji strše iz dubina. U vodi žive slatkovodne kornjače, a iznad vaših glava biti će šišmiši. Temperatura vode je uvijek ugodnih 25 stupnjeva.

Fotografija: Darvin Santos , Pixabay
Dvije cenote koje su blizu jedna drugoj, a potpuno su različite, su cenota Kukulkan i Chak-Mool. Nalaze se u blizini Tuluma. Najveća atrakcija u cenoti Chak-Mool uz stalaktite i stalagmite je korijenje drveća koje ulazi u špilju kroz pukotine na svodu. Cenota Kukulkan je jedinstvena po vrhunskim igrama zraka svjetlosti. U obje je moguće roniti i plivati.

Fotografija: jhovani_serralta, Pixabay
Najpoznatija cenota u Meksiku
Cenota Suytun se nalazi 8 kilometara od grada Valladolida i do nje je lako doći. Jedna je od najpoznatijih cenota u čijem je središtu izgrađena platforma koju okružuje jezero. Vi stojite na sredini jezera, a obasjava vas zraka svjetlosti koja prolazi kroz otvor na svodu. Zraka sunca se najbolje vidi između 11 i 13 sati, a to je naravno i vrijeme najveće gužve.

Cenota Suytun. Fotografija Darren Lawrence, Pixabay
U blizini Valladolida se nalazi i cenota Oxman, a do nje možete iz grada doći unajmljenim biciklom. Idealno je mjesto za glumiti Tarzana ljuljajući se na divovskoj lijani! Cenota se nalazi u sklopu imanja s bazenom i restoranom (Hacienda San Lorenzo). Oblikovana je kao duboki zdenac, a u nju vode zavojite stepenice.
Prava egzotika i raj za ronioce krije se usred džungle, 16 kilometara od Tuluma. Cenota Angelita je široka 50 metara, a njene se litice okomito spuštaju 60 metara u dubinu. Ovdje smiju roniti samo najiskusniji ronioci, a na dubini od 30 metara prolaze kroz nešto što izgleda kao oblak. Ispod tog oblaka prestaje slatka i počinje slana voda.

Fotografija: Matias Cruz, Pixabay
Najljepša cenota u Meksiku
Po mnogima je jedna od najspektakularnijih i najljepših cenota Ik-Kil. Upravo su u nju Maye prinosile ljudske žrtve. Smještena je 3 kilometra od Chichen Itze. Stepenicama se spuštate 26 metara u dubinu, do obale jezera u kojem nemojte propustiti zaplivati. Uz ovu cenotu postoje sadržaji prilagođeni turistima, kao svlačionice i restoran. Moguće je i unajmiti kolibu u blizini.

Cenota Ik-Kil. Fotografija: Vicente Villamón, flickr
Najveća cenota u Meksiku
U blizini Tuluma se nalazi jedna od najvećih yukatanskih cenota, Grand Cenote. Duga je 120 metara i najčešće je puna turista. Tu su i podvodni tuneli kroz koje se roni do velikih špilja, koje pripadaju drugom po veličini sustavu špilja na svijetu. Ukrašeni su prekrasnim kreacijama stalaktita i stalagmita, a roniocima nije dozvoljeno da ih dotiču već cijelo vrijeme moraju “lebdjeti” oko njih. U špiljama će vam društvo praviti i šišmiši.

Fotografija: Paul Simpson, flickr

Grand Cenote. Fotografija: Kurt Bauschardt, flickr