Brijuni: Avantura u carstvu životinja i dinosaura
U kojem mjestu u Hrvatskoj vaša djeca mogu vidjeti slona? Zapravo slonicu. Nacionalni park Brijuni prava je oaza u kojoj žive mnoge životinje, a u dalekoj su prošlosti ovdje hodali dinosauri. Posjetili smo Safari park i Park dinosaura na Brijunima.
U jednom su se trenu s našim vlakićem, trčeći po golf terenu natjecala tri pauna. Naših je troje djece u vlakiću samo vikalo: Mamaaaa vidi ovo, vidiii ono…
Safari park na Brijunima
U pratnji vodiča vlakićem stižemo u Safari park, mjesto gdje brojni biljojedi žive na velikim površinama, ograđeni sigurnosnim ogradama. Idemo do jedine slonice koja trenutno živi u Hrvatskoj.
Njeno je ime Lanka. Kao dvomjesečna slonica, zajedno je sa slonom Sonyjem stigla iz Indije, davne 1972. godine. Bila je poklon Titu od indijske premijerke Indire Gandhi. Sony je uginuo 2010. godine. Lanka je u trenutku našeg dolaska šetala po svom prostoru solidno okićena travom koju si je nabacala po leđima.
U blizini slonice je i kafić, prigodno nazvan Sony i Lanka. Tu je i bazen u kojem se ljeti oporavljaju ozlijeđene morske kornjače.
U sklopu Safari parka nalazi se etno park s izvornim pasminama domaćih životinja s područja Istre. Društvo će vam praviti istarske ovce, magarci, koze i boškarin. Boškarin je istarsko govedo koje je u prošlosti korišteno kao radna snaga u najtežim poslovima. Najveći primjerci mogu težiti do 1400 kila! Ovo je govedo inače jako odano svom gospodaru, strpljivo je i mirno, a vjeruje se da je korišteno pri gradnji Arene u Puli.
Stoje tako dva boškarina u nacionalnom parku, povremeno nas pogledaju i usput si nogama bacaju blato po trbuhu… Kraj boškarina je stalno trčao muflon, zapravo on nije prestajao trčati, djeci je bio prezabavan! Tu su i zebre i beba zebra, deve, ljame, nojevi i svete indijske krave.

Boškarin
Znate li da je koza, odnosno jarac simbol Istre? U Svetvinčentu se svakog lipnja organizira izbor naj-koze i jarca-mistera. 🙂
Životinje na Brijunima
U šumama Brijuna slobodno žive zečevi, pauni, jeleni aksisi, jeleni lopatari i mufloni. Dok smo mi u Safari parku gledali životinje, desetak jelena je pretrčalo cestu, provukli su se kroz ogradu, protrčali kraj zebri kojima je to bila najnormalnija stvar na svijetu, provukli se kroz ogradu na drugoj strani i nestali u šumi makije koja raste po otoku… Djeca euforična!
Šuma makije jako je slikovita, sva je od vijugavog granja visoka do 8 metara. Na oblačan dan kakav je nama bio, šuma po malo stvara dojam mističnosti. Imaš potrebu viriti u njen polumrak i pokušati primjetiti kretanje neke životinje.
Park dinosaura na Brijunima
Moje je oduševljenje Parkom dinosaura bilo jednako veliko, ako ne i veće od dječjeg! Prolazite kroz šumu i dolazite na plažu. Plaža je zapravo velika stijena po kojoj hodate, obrubljena kamenjem neobično plosnatog oblika.
Vaš je zadatak u stijeni naći otiske dinosaura. Puno ih je ovdje, neki su samo djelomični, a neki su savršeno očuvani. Jasno vam daju do znanja koliko su vlasnici ovih otisaka bili veliki, a i da su neki imali solidne pandže.
Dinosauri naravno nisu prije oko 125 milijuna godina doplivali do Brijuna, već su Brijuni bili spojeni s kopnom. Hodajući po mekoj podlozi, ostavili su trag. Kroz određeni vremenski period se dogodio niz procesa koji su rezultirali pretvaranjem te podloge u stijenu. Upravo zato mi danas možemo šetati po kamenoj obali Brijuna i s oduševljenjem tražiti tragove dinosaura.
Park dinosaura nije jedino mjesto na Brijunima gdje se mogu vidjeti otisci stopala dinosaura. Postoje četiri lokaliteta na Velikom Brijunu, kao i lokaliteti na otocima Vangi, Galiji i Vrsaru gdje su pronađeni otisci. Kako bi se svim posjetiteljima olakšala potraga, u luci na Velikom Brijunu je postavljen kameni blok s jednim otiskom.
Park dinosaura ima još jednu zanimljivost. S obale prema moru gleda jedan terapod, čisto da vam pokaže svoju trometarsku visinu. Bio je mesožder, hodao je na dvije noge, a na svakoj je imao tri prsta. Pretpostavlja se da je teropod koji je ostavio otiske na ovoj plaži, bio dug 7 metara!
Saznajte što smo još posjetili na Brijunima.