Bolivijski Altiplano: vrhunsko igralište za odrasle
Što nastane kada se sudare dno Tihog oceana i južnoameričko kopno? Bolivijski Altiplano, svijet nevjerojatnih boja i dramatičnih krajolika. Na ovoj su gozbi za oči posluženi višebojni horizonti uokvireni vulkanima i snijegom prekrivenim planinskim vrhovima. Gejziri, pustinje, izvori vruće vode, aktivni vulkani, plitka jezera raznih boja, sve je tu na jednom mjestu, doslovno usred ničega.
Jeste li svjesni da ste, dok obilazite Altiplano u Boliviji, zapravo na visini mnogih alpskih vrhunaca?

Fotografija: Pixabay
Altiplano u Boliviji
Altiplano je nakon Tibeta najveća planinska visoravan. Počinje sjeverozapadno od jezera Titicaca u Peruu i nakon više od 800 kilometara završava u jugozapadnoj Boliviji. Malo ulazi i u Čile i Argentinu. Najvećim dijelom leži na nadmorskoj visini od 3650 metara, a obzirom na tu visinu vašem će tijelu trebati period prilagodbe. Ovo je jedan od najspektakularnijih krajolika na svijetu, koji na mjestima izgleda skroz nezemaljski.
Uzmite u obzir priličnu izolaciju Altiplana. Vjerojatno ćete morati sačekati povratak u civilizaciju za objavu slika na Instagramu. 🙂

Fotografija: Pixabay

Fotografija: Pixabay
Salar de Uyuni u Bolviji
Na južnom rubu Altiplana, u jugozapadnom dijelu Bolivije nalazi se, mogli bi reći vrhunsko igralište za odrasle. Radi se o najvećoj slanoj pustinji na svijetu, Salar de Uyuni. Ovdje ćete juriti u džipu jer nema nigdje nikoga, oko vas je samo beskrajan horizont zasljepljujuće bijele soli. Sličan način zabave za odrasle nudi se i u susjednom Peruu, gdje možete u buggyjima juriti po najvećim pješčanim dinama Južne Amerike!

Fotografija: Pixabay
Salar de Uyuni se proteže na 11 km2 i procjenjuje se da sadrži 10 bilijuna tona soli. Dok hodate po čvrstoj kori od soli, ispod vas je slano jezero duboko do 20 metara. Bez brige, sigurni ste jer je kora od soli debljine nekoliko metara.
Bjelinu horizonta povremeno prekidaju otočići prekriveni kaktusima, koji su zapravo vrhovi davno ugaslih vulkana. U sredini Salar de Uyunija nalazi se Isla de Pescado, s divovskim kaktusima koji u prosjeku rastu 1 cm godišnje. Kako je ovdje po svuda sol, tako je i cijeli jedan hotel i sve u njemu napravljeno od soli!

Fotografija: Pixabay
Altiplano u Boliviji: plamenci i šarena jezera
Altiplano je poznat po plitkim slanim jezerima u raznim bojama. Jedno od njih je crvene boje i naziva se Laguna Colorada (crvena laguna). Ovo je jezero, uz to što je prekrasne boje, poznato i zato što se na njemu okupljaju ružičasti plamenci. U Južnoj Americi žive tri vrste plamenaca, a na ovom ćete jezeru možda imati sreće i vidjeti ih sve!

Fotografija: Pixabay

Fotografija: Pixabay
Uz crvenu lagunu tu su i zelena, plava, žuta i bijela laguna (Laguna Verde, Celeste, Amarilla i Blanca). Okružuje ih bijeli rub od soli, gejziri i termalni izvori. Termas de Polques divno su mjesto za kupanje s temperaturom vode od 30 stupnjeva, a voda bogata mineralima navodno ublažava simptome nekih bolesti. Termalni izvori su nastali kao rezultat aktivnosti obližnjeg vulkana Polques.
Znate li koje je najveće prirodne jezero u Hrvatskoj? Klik ovdje.
Rudarski gradovi u Altiplanu
Altiplano je regija bogata mineralima i rudama, pa su tu u prošlosti nastali brojni rudnici oko kojih su se razvili gradovi. Danas djeluje kao da su rudarski gradovi iz kolonijalnog doba zapeli u nekoj vremenskoj pukotini. Najpoznatiji od njih je Potosi, gradić nastao oko rudnika srebra.
Možete li zamisliti da je Altiplano bio naseljen stoljećima prije nego su španjolski kolonizatori stigli u 16. stoljeću?
Za obilazak rudnika ne morate ići daleko, jako zanimljiv rudnik se nalazi u Rudama kraj Samobora.
Jezero Titicaca
Najveće jezero u Južnoj Americi nalazi se na samom početku (ili kraju) Altiplana, na granici s Peruom. Leži na nadmorskoj visini od 3.800 m i to ga čini najviše položenim plovnim jezerom na svijetu. Turistička atrakcija ovog jezera su plutajući otoci od trske koje su napravili i na kojima žive indijanci iz plemena Uros. Za posjetiti jezero i plutajuće otoke najbolje je krenuti iz peruanskog grada Puno.

Fotografija: Pixabay
Nacionalni park Eduardo Avaroa
Najposjećeniji i najpoznatiji nacionalni park u Boliviji pokriva površinu veću od 7000 m2. Leži 4.000 metara iznad razine mora, pa postoji šansa da ćete ga obilaziti uz laganu glavobolju.
U Nacionalnom parku Eduardo Avaroa nalaze se slana jezera u raznim nijansama crvene i zelene boje, pustinje okružene snijegom okrunjenim planinama, ali i brojne neobične formacije stijena koje je oblikovao vjetar. Možete se igrati pokušavajući prepoznati što je priroda htjela reći dok je oblikovala stijenu. Sigurno ćete na trenutak pomisliti kako je ovo najfotogeničnije mjesto koje ste vidjeli. Neobične formacije stijena moguće je vidjeti na brojnim mjestima svijeta, pa tako i u Bijeloj pustinji u Sahari.

Fotografija: Pixabay
Unatoč ekstremnim uvjetima života, u bolivijskom Altiplanu živi bar 190 biljnih vrsta! Otporne na oštru klimu ovdje žive i ljame, alpake, vikunje, činčile, lisice i brojne druge životinje. Ljudi sve češće uzgajaju alpake i ljame zbog vune.

Fotografija: Pixabay

Fotografija: Pixabay
Vulkansko polje Sol the Manana
Kada odlučite da ipak niste dovoljno visoko, popnite se na 4.800 metara nadmorske visine. Doći ćete na vulkansko polje na sjeverozapadnom kraju Nacionalnog parka Avaroa. Vulkansko je polje prepuno pare i blatnih jezera (da, to je ono blatko koje krčka). Para koja izlazi iz utrobe zemlje najdojmljivija je u vrijeme izlaska sunca, a vi obucite nekoliko slojeva robe jer ćete se inače zalediti.
Zamislite prizor: sunce izlazi, vi u zimskoj jakni pokrivate lice šalom dok šetate odmah pokraj blatnih jezera i čudom se čudite našoj planeti koja na ovom mjestu ispušta paru.
Znate li gdje se nalazi najveće polje gejzira na cijeloj južnoj hemisferi?

Fotografija: Pixabay
Kada posjetiti Altiplano u Boliviji?
Zbog visoke nadmorske visine, u bolivijskom Altiplanu cijelu godinu možete očekivati niske temperature. Klima je hladna, suha i vjetrovita. Ljeti tijekom dana temperatura može doseći i 20°C dok tijekom noći pada i na -15°C. Zimi se temperatura noću može spustiti i do -20°C.

Fotografija: Pixabay
Za zrcalni efekt i osjećaj da hodate po oblacima, potrebno je posjetiti Salar de Uyuni u kišnoj sezoni, od studenog do travnja. Tada se slana pustinja pretvori u najveće ogledalo na svijetu. Ako je kiša obilnija neki dijelovi pustinje neće biti dostupni turistima.
U sušnoj sezoni, od svibnja do studenog, kora od soli se toliko stvrdne da je moguće ići po svuda po polju soli. Upravo ovdje možete stvoriti fotke na kojima divovski čovjek drži malog čovjeka na dlanu…
Kako sam već rekla, igralište za odrasle, a fotke koje stvorite biti će pravi hit!

Fotografija: Pixabay

Fotografija: Pixabay
Znate li da u Boliviji postoji Cesta smrti, po kojoj je vožnja biciklom prava avantura??? Idemo!