Bledski dvorac: najpopularnija atrakcija Bleda
Bledski dvorac je jedan od najpoznatijih dvoraca u Sloveniji i obavezno mjesto za posjetiti kada se nađete na Bledu. Do samog dolaska u dvorac o njemu sam znala samo da ima spektakularne vidikovce, a tu sam spoznaju osvijestila dok sam na jednom od njih jela kremšnitu… Znatiželja me odvela do mini istraživanja, a vama donosim nekoliko zanimljivosti o dvorcu.
Bledski dvorac (Blejski grad) je simbol Bleda i jedan od simbola Slovenije. Zapravo nije dvorac nego tvrđava, i to jedna od najbolje očuvanih u Sloveniji. Romantike radi, ja ću ovu tvrđavu i dalje zvati dvorac.

Pokretni most na ulazu u dvorac.
Bledski dvorac je jedan od najstarijih dvoraca u Sloveniji. Izgrađen je prije više od 1000 godina, na strmoj litici 130 metara iznad Bledskog jezera. Jasno je zašto, ova lokacija osigurava nadzor nad cijelim okolnim krajem, a u savršen pogled ćete se uvjeriti još za vrijeme uspona prema dvorcu.
Prva postaja: bledska kremšnita
U dvorac stižemo nakon obilaska kanjona Vintgar, pa nam je nakon uspona pješice od jezera trebao predah. Na ovom mjestu to znači sjesti u kafić, naručiti svjetski poznatu bledsku kremšnitu i uživati u nestvarno lijepom pogledu na zeleno plavo jezero Bled. Cijena jedne kremšnite je u kolovozu 2021. godine bila 5 eura. Svatko je dobio ogroman komad kolača, dimenzija 7x7x7 cm, toliki da je svakom djetetu ostalo pola.

Bledska kremšnita
Bledske kremšnite se rade po starom receptu i zaštićeni su prozvod ovog kraja. Možete ih probati u više restorana i hotela, ali samo u Bledu i okolici. Kažu da se kremšnita, ako je rađena po originalnom receptu, mora cijela zaljuljati kada ju stavite na tanjur.
Kafić u dvorcu radi od svibnja do studenog, a u njemu možete probati razna slovenska vina i craft piva.

Početak staze od jezera prema dvorcu.

Uspon od jezera do ulaza u dvorac, pješice traje 15-20 minuta i uključuje jako puno stepenica.
Kratka povijest najpoznatijeg slovenskog dvorca
Da ste živjeli u nekim prošlim vremenima i pomogli kralju u postizanju njegovih ciljeva, on bi vas vjerojatno nagradio zemljišnim posjedom. Tako je početkom 11. stoljeća njemački kralj Henrik II. darovao imanje Bled briksenskim biskupima. Bio je to znak zahvale jer su mu pomogli učvrstiti vlast u sjevernoj Italiji. Pretpostavlja se da je u to vrijeme na vrhu litice iznad Bleda postojao samo toranj, a prvi se put u pisanim dokumentima dvorac (Castellum) spominje 1011. godine.

Detalj iz muzeja: Prvi pisani spomen Bledskog dvorca.
Možete li zamisliti da su briksenski biskupi vladali ovim krajem osam stoljeća???
Biskupi, iako vlasnici dvorca, nisu nikada u njemu živjeli. Njihov je dom bio u Brixenu, gradu u današnjoj talijanskoj pokrajini Južni Tirol. Jako bi rijetko i došli do Bleda jer im je za prijeći 300-tinjak kilometara na konjima trebalo više dana, uz brojne opasnosti na putu. Upravu nad dvorcem su prepustili raznim upraviteljima, a jedno su vrijeme i iznajmljivali dvorac.
Početkom 19. stoljeća dvorac u Bledu je kratko pripadao Francuskoj, tj. Napoleonu. Ponovo ga preuzimaju biskupi, ali ga uskoro prodaju jer je održavanje bilo preskupo. Bilo je i neuspješnih pokušaja da se dvorac prenamjeni u hotel.
U 16. stoljeću je ovaj kraj pogođen velikim potresom koji je oštetio dvorac, a obnova je završena 60-ak godina poslije. Potres se ponovo dogodio 1960. godine. Dvorac je dva puta pogođen munjom, nakon čega su nastali veliki požari.

Dvorac je obnovljen sredinom 20. i početkom 21. stoljeća, a 1999. godine je proglašen kulturnim spomenikom od nacionalne važnosti.

Pogled na dvorac s jezera Bled.
Obilazak dvorca u Bledu
Ulaznice za obilazak dvorca je moguće kupiti online, a vrijede godinu dana od datuma kupnje. Mi smo ih kupili na ulazu u dvorac, cijena je u kolovozu 2021. godine po odrasloj osobi bila 13 eura, za dijete 5 eura. Do dvorca je moguće doći i autom, ispred se nalazi parking. Mi smo parkirali ovdje pa prošetali. Dvorac u Bledu je za obilaske otvoren cijelu godinu, a radno vrijeme i cijene ulaznica provjerite ovdje.

Ulazni toranj i okolne zidine su najstariji sačuvani dijelovi dvorca.
U dvorcu možete posjetiti muzej (obilazak je uračunat u cijenu ulaznice), vinski podrum (uz degustaciju vina), kao i tiskaru u kojoj se nalazi rekonstruiran Gutenbergov tiskarski stroj, na kakvom su knjige tiskane u 16. stoljeću. Ako želite, uzmite audio vodič za obilazak.

Lutka iz muzeja prikazuje djevojku u odjeći kakva se u ovom kraju nosila krajem 6. stoljeća.
Obratite pažnju na vinovu lozu koja raste uz ulaz u muzej. Procijenjeno je da je stara više od 400 godina, a zapisana je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najstarija loza koja i dalje daje grožđe.
Vrhunac obilaska ovog dvorca je lutanje po njegovim dvorištima, terasama i zidinama, s kojih se pruža prekrasan pogled na jezero Bled, mali otočić na jezeru i alpske vrhove u pozadini.
Malo skrećem s teme: ako vas zanimaa kako izgleda tvrđava u Mađarskoj s koje se pruža predivan pogled na jezero Balaton, klik ovdje!
Zanima li vas što još možete raditi na jezeru Bled? Klik ovdje!