Bicikliranje po Hvaru: avantura oko Starog Grada
Ljeto, more, otok Hvar i uzbuđenje u rano jutro jer planiramo cijeli dan provesti biciklirajući kroz mjesta oko Starog Grada. Uz “cvrkut” galebova i zvukove raspakiravanja kutija na obližnjoj pijaci, pričekali smo da se otvori salon za najam bicikala. Bicikliranje po otoku Hvaru predivno je iskustvo, vodi vas kroz mirise i zvukove otoka do malih ribarskih mjesta, skrivenih uvala, plaža i prekrasnih vidikovaca.
Iz Starog Grada kreću biciklističke staze raznih težina, a vi ovdje pogledajte koja vam najviše odgovara. Mi smo krenuli kroz Starogradsko polje do Vrboske. Taj je put u potpunosti ravan. Nastavili smo uz more do Jelse, a za povratak odabrali strmi brdski put kroz slikovita mala mjesta iznad spomenutog polja.
Starogradsko polje na Hvaru
Starogradsko polje je jedinstven primjer antičke parcelizacije zemljišta. Ispresijecano je suhozidima, koji su u davnom četvrtom stoljeću prije Krista dijelili zemlju grčkih kolonista na pravilne i jednake pravokutne parcele. 2008. godine je uvršteno na UNESCO-vu listu svjetske baštine, uz bok Dubrovačkim zidinama i šibenskoj katedrali sv. Jakova. Najveće je poljoprivredno zemljište na našim otocima.

Parcelizacija Starogradskog polja je jedno od remek djela grčke kulture na Mediteranu.
Dok se vozite makadamskom cestom koja spaja Stari Grad i Vrbosku, sa svih ćete strana vidjeti suhozide, vrtove, vinograde, povrtnjake, stare smokve, bademe i masline. Ovdje raste i autohtona hvarska sorta grožđa Bogdanuša. Prava rustikalna ljepota.

Posebno je lijepo ubrati par prezrelih smokava i malo grožđa pa nastavili biciklirati.
U lokalnim OPG-ima možete kušati domaća vina. Nama se žurilo pa smo napunili boce za vodu u Vrelu Lokva, jedinom izvoru vode na polju koji nikad ne presuši.
Vrboska, Mala Venecija na Hvaru
Nakon dvadesetak minuta bicikliranja, stižemo u pitoreskno ribarsko mjesto Vrbosku. Prošlost mjesta su obilježile pobune protiv Mlečana i ratovi s Turcima, koji su jednom prilikom spalili selo. Kako se to ne bi ponovilo, stanovnici mjesta su utvrdili crkvu i pretvorili ju u tvrđavu.

Crkva-tvrđava sv. Marije od Milosrđa i danas dominira nad gradom i budno pazi tko plovi po zaljevu.
Pogled privlače predivni stari drveni brodovi, gajete. Ovakvi brodovi su se prije gradili u Vrboskoj, o čemu svjedoči stara tvornica smještena nasuprot kanala.

Vrboska je osnovana u srednjem vijeku.
Zbog kamenih mostova, Vrbosku nazivaju i Mala Venecija. Prema predaji, mjesto je ime dobilo od latinske riječi za šumovitu uvalu. Biciklističke staze vode od centra grada, preko kamenog mostića pa u krug oko poluotoka Soline, pokrivenog gustom borovom šumom. Na južnoj se obali vozite uz šljunčane plaže, a na sjevernoj strani pogled puca preko Bračkog kanala na Bol i dalje do Biokova.
Jelsa na Hvaru
Put nas je od Vrboske vodio Obalom pomoraca uz marinu i dalje kroz šumu, vijugajući oko uvala. Jelsa se smjestila u dolini između dva najviša hvarska vrha, Svetog Nikole na zapadu i Huma na istoku. Kamene kuće se nižu oko zaljeva, a visoki toranj fortificirane crkve dominira vizurom grada.
Brojni restorani i konobe nude lokalne specijalitete. Jeli smo ribu s gradela i pili Pošip, zlatno žuto vino koje je prva registrirana hrvatska autohtona sorta. Korijene vuče iz Smokvice na Korčuli, gdje ju je otkrio lokalni čovjek dok je krčio krš.

Jelsa na Hvaru
Jelsa se može pohvaliti divnim plažama. Jedna takva je i plaža Mina gdje smo se okupali pa nastavili biciklirati.
Bicikliranje po Hvaru: unutrašnjosti otoka
Naš put biciklom do Jelse je bio po prilično nezahtjevnom terenu. Zato smo si odlučili malo “začiniti” vožnju pa smo za povratak do Starog Grada odabrali strmi put preko brda, iznad Starogradskog polja. Morski je zrak zamjenjen gorskim, povremeno i mirisom ovaca, a obalna turistička idila nešto rustikalnijim prizorima.
Prošli smo redom kroz mjesta: Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Dol, divno naredana uz gorski put prema Starom Gradu. Stare kućice i crkvice razbacane su po brežuljcima, a sve uokviruju vinogradi, pašnjaci i maslinici. Iz većine mjesta se pruža predivan pogled, a brojna lokalna gospodarstva nude specijalitete po nešto pristupačnijim cijenama od obalnih kolega. Na ovom se putu smjestio i Hvarski botanički vrt, u kojem možete razgledati razno sredozemno bilje.
Na najvišoj točki brdske rute je Vrisnik. Nakon strmog uspona uživali smo klizeći niz brdo kroz sela, oko crkvica i zvonika, kroz šume i maslinike. Cijelo vrijeme pogled s visine pada na zeleno Starogradsko polje i more u daljini.
Avanturu smo završili u sumrak tamo gdje smo ju i započeli, u Starom Gradu. Kao da smo osvojili nagradu za bicikliranje po Hvaru, uživali smo u jednom od najljepših zalazaka sunca, onom iznad Starigradskog zaljeva.