Avantura na Soči, 2. dio: slapovi, kanjoni, izvor i utvrde
Kako izgleda super road trip? Voziš se u autu pa parkiraš i prošetaš do neke atrakcije. U danu ovo ponoviš puno puta. Poželjno je da se atrakcije nalaze na relativno maloj udaljenosti. Upravo ovu vrstu avanture nudi rijeka Soča. Zadnji dan u njenoj dolini, obišli smo nekoliko fantastičnih vodopada koje stvaraju planinski potoci, zatim nekoliko kanjona, a i navratili smo u dvije stare utvrde. Nakon tri dana istraživanja područja oko Soče, morali smo vidjeti i izvor ove fantastične rijeke, koji je blago rečeno fascinantan!
Ako niste pročitali putopis o prva dva dana na rijeci Soči, kada smo između ostalog bili na raftingu i planini Rombon, evo linka.
Slap Boka: moćno čudo prirode
Prva jutarnja postaja nam je glasni slap Boka, možda i najmoćniji slovenski slap. Neobičan je i poseban jer se planinski potok obrušava kao slap vrlo brzo nakon izvora u litici. Malo niže od slapa je ušće potoka Boka u Soču. Slap se vidi se s ceste Bovec-Žaga, s koje se preko mosta dolazi do parkinga. Za proći označenu kružnu stazu do slapa, trebalo nam je oko 40 minuta (nešto više od 2 km).
Puna snaga slapa se može vidjeti u proljeće i jesen, kada je prepun vode. Visok je 144, a širok 18 metara. Obrušava se s okomite litice planinskog lanca Kanin u Julijskim Alpama i skroz okupira pogled. Za usporedbu, najviši slap u Hrvatskoj je visok 78 metara i nalazi se na Plitvičkim jezerima.
Slap Virje: je li ovo najljepši slap u Sloveniji?
Potok Glijun se preko stijena obrušava kao 20-tak metara širok, 12 metara visok i jako slikovit slap Virje. Po nekima je upravo ovaj slap u zelenoj oazi, najljepši slap u Sloveniji. Izvor potoka nikad ne presuši, a zanimljivo je da je izvorska voda nešto toplija zimi nego ljeti. Kupanje pod vodopadom nije dozvoljeno.
Prošetali smo i do Pluženskog jezera i do izvora Glijuna. Kako doći do slapa Virje, saznajte ovdje.
Dolina Soče čuva i stare utvrde
Utvrda Kluže je jedna od najposjećenijih kulturnih atrakcija u dolini Soče. Smjestila se između padina Rombona, Slemena i 70 metara dubokog kanjona rijeke Koritnice, na strateški važnoj poziciji nazvanoj Bovška vrata. Na ovom je mjestu još u 15. stoljeću postojala drvena utvrda, izgrađena radi obrane od Turaka. Kasnije je izgrađena kamena utvrda. Korištena je i za obranu od Napoleonove vojske, a odigrala je ulogu i u Prvom svjetskom ratu.

Utvrda Kluže
Kao pojačanje utvrdi Kluže, krajem 19. stoljeća izgrađena je utvrda Hermann. Na samom početku Prvog svjetskog rata, talijansko je topništvo na nju ispalilo više od 3840 granata, od kojih je dvjestotinjak pogodilo cilj. Austrijska vojska je napustila razrušenu tvrđavu, a Talijani su s nje skinuli materijale koje se moglo ponovno iskoristiti, posebno čelik.
I danas je utvrda Hermann ruševina, a kao kod svih takvih mjesta postoji znak da prilazite na vlastitu odgovornost. Mi smo do utvrde prošetali, od utvrde Kluže nam je po označenoj stazi trebalo oko pola sata.

Staza prema utvrdi Hermann vodi kroz 100 metara dug, osvjetljen kameni tunel.
Utvrda Hermann
Veliki kanjon Soče
Jedan od najljepših prizora na rijeci Soči je njen veliki kanjon, Velika korita Soče. Dug je 750 metara, a širina mu je samo nekoliko metara. Dubina kanjona je i do 15 metara, a na mjestima ga okružuju nevjerojatno glatke, okomite litice.
Uz kanjon ide pješačka staza. Mi smo ovdje šetali uz puno fotkanja, oko sat i pol. Kanjonu se nije moguće približiti cijelom dužinom. Staza se na mjestima od njega malo odmiče, a zimi postoje posebna upozorenja koja se tiču sigurnosti. Više detalja kako doći do ovog kanjona saznajte ovdje.

Hrabri ljudi u ledenoj vodi… Kajaking je jako popularan sport na Soči.
Zanimaju li vas detalji o izletu u kanjon Kamačnik u Gorskom kotaru?
Mali kanjon Soče
Zašto “mali” kanjon? Zato što je rijeka Soča uspjela izdubiti kanjon koji je na najužim dijelovima širok samo jedan metar! Mali kanjon Soče je dug oko 100 metara, dubok oko 6 metara, a nalazi se neposredno prije ušća potoka Vrsnica u Soču. Više detalja o malom kanjonu Soče saznajte ovdje.

Mali kanjon Soče
Izvor Soče: napijte se vode!
Fantastična zeleno-plava ljepotica kao što je rijeka Soča, mora imati prekrasan izvor. Voda koja ovdje izvire vrhunske je kvalitete i čistoće. Parkirali smo kod Koče pri izviru Soče pa 15-tak minuta prošetali označenom stazom do izvora. Završni dio staze je strm i zahtjevan i obavezna je čvrsta obuća i dobra fizička kondicija. Saznajte više o izvoru Soče.

Završni dio puta do izvora

Izvor rijeke Soče
Znate li kako izgleda izvor rijeke Krke kraj Knina?
Kanjon Mlinarice
Mlinarica je bujični potok koji juri kanjonom dugim oko kilometar. Strmo se spušta s planine često u kaskadama i vodopadima, prije ušća u Soču. Strmi je kanjon na mjestima dubok i 80(!), a širok samo jedan metar, s brojnim stijenama koje preko njega prave prirodne mostove. U šetnji do kanjona smo se uz fotkanje zadržali oko 40 minuta. Ovdje saznajte gdje parkirati i kako doći do kanjona Mlinarice.

Pogled sa staze prema kanjonu Mlinarice.

Kanjon Mlinarice
Vršič, najviši prijevoj u Sloveniji
Krećemo prema Zagrebu preko Vršiča (1.611 mnv), najvišeg planinskog prijevoja u Sloveniji. Panoramska cesta povezuje Bovec s Kranjskom Gorom, a nazivaju ju i Ruskom cestom jer su ju gradili ruski ratni zarobljenici za vrijeme Prvog svjetskog rata. Usput stajemo na par vidikovaca s kojih se pruža fantastičan pogled. Inače je Vršić polazna točka brojnih planinarskih tura po Julijskim Alpama. Zimi je ova cesta uglavnom zatvorena zbog snijega. Saznajte što sve možete raditi na Vršiču.
Dolina rijeke Soče na relativnoj maloj površini nudi toliko toga, a mi smo u tri dana obišli samo djelić ponuđenog. Rijeka Soča je prava smaragdna ljepotica, uz koju će svatko naći neku aktivnost koja mu odgovara. Srećom je Slovenija jako blizu pa nećemo dugo čekati ponovni odlazak.
Još jedan kanjon koji morate posjetiti u Sloveniji je kanjon Vintgar. Nalazi se u blizini Bleda i Bohinja, a voda u njemu je smaragdno zelene boje.