Autom oko Londona: Canterbury, Margate, Dover
Nakon brojnih odlazaka u Veliku Britaniju, napokon smo odlučili istražiti manja mjesta u okolici Londona. Ovo je prvi putopis o našem petodnevnom putovanju, a govori o prvom danu puta. Obišli smo grad Canterbury, malo obalno mjesto Margate poznato po školjkama i jedinstvenoj špilji, zatim najveću englesku tvrđavu – Dover castle i bijele litice Dovera.
Letjeli smo iz Zagreba povoljnim Ryanairovim letom za aerodrom Stansted, na kojem smo odmah i rentali auto. U pet smo dana tim autom napravili puni krug oko Londona. Sve se ovo dogodilo na kraju travnja 2023. godine.
Plan puta za sljedeće dane, o kojima ću pisati u posebnim putopisima:
Drugi dan: tvrđava Leeds, tvrđava Bodian i malo mjesto Rye. Detalji su ovdje.
Treći dan: četiri mala mjesta u pokrajini Cotswolds – Bibury, Buford, Bourton-on-the-Water i Chipping Campden.
Četvrti dan: tvrđava Warwick, druga po veličini tvrđava u Engleskoj.
Peti dan: Oxford.
Grad Canterbury
Prva postaja na našem putu bio je grad Canterbury u pokrajini Kent, koji je od Londona udaljen oko 85 km. Ako imate priliku obiđite ga, stvarno je vrijedan posjete. U njemu smo noćili prve dvije noći, a u samom smo gradu proveli nešto manje od jednog dana.

Šetnja ulicama grada…
Iako je Canterbury bio prilično razrušen u Drugom svjetskom ratu, u njemu se i dalje mogu naći prekrasne stare ulice s kućama starijim od 500 godina.

Kuća iz 15. stoljeća danas je restoran.
Canterbury katedrala
Najpoznatija građevina u gradu svakako je katedrala Canterbury, jedna od najstarijih, najvećih i najpoznatijih crkvi u Engleskoj. U njoj stoluje nadbiskup i poglavar Anglikanske crkve, upravo onaj čiji je zadatak krunidba britanskih kraljeva i kraljica.

Prilaz katedrali starom uličicom.
Hodočasnici posjećuju Canterbury i njegovu katedralu od srednjeg vijeka, od kad je u njoj 1170. godine, po narudžbi kralja Henrija II. ubijen nadbiskup Thomas Becket. Ubila su ga četiri kraljeva viteza jer nije pristao da se kralj miješa u crkvene poslove. Ljudi su Thomasa vidjeli kao mučenika te su krenuli hodočastiti na njegov grob u katedralu. Čak mu se i sam kralj četiri godine kasnije došao pokloniti na grobu. Više o tome saznajte ovdje.
Jedna od najpoznatijih engleskih knjiga su Canterburyjske priče, koje govore o hodočasnicima koji putuju u grad. Zanimljivo je da ne postoje dokazi da je autor ovih priča , Geoffrey Chaucer, ikada posjetio Canterbury.

Britanske kraljeve i kraljice uvijek kruni nadbiskup iz Canterburyja.
Ulaznica u katedralu je koštala 15 funti, a vrijedi za neograničen broj ulaza kroz cijelu godinu. Možete ju proslijediti nekome tko planira ići u Canterbury. U cijenu ulaznice je uključen i obilazak kripti, koje su i najstariji dio katedrale, a datiraju iz 11. stoljeća.
Katedrala je prepuna prekrasnih vitraja, nekih od najljepših koje sam vidio. Šteta što je bio oblačan dan, vjerujem da bi ugođaj bio još ljepši da je sunčano. Ovdje je i zvono iz 17. stoljeća, koje i dalje svakodnevno zvoni kada se katedrala otvara i zatvara.

Obišao sam nebrojeno crkvi i katedrala, a ova svakako spada u top 10.
Prva crkva na britanskom tlu
St. Augustine’s Abbey mjesto je na kojem je izgrađena prva crkva na britanskom tlu, još 597. godine. Sada je ova crkva ruševina, a kako je obilazak 8 funti po osobi, preskočili smo ga. Sasvim se pristojno vidi i izvana.

Augustin je bio misionar kojeg je papa poslao u Englesku, gdje je postao prvi engleski nadbiskup.
Gradić Margate: školjke i špilja
Na ručak odlazimo u mjestašce uz more, Margate. Gradić je malen, ali definitivno vrijedan posjete od par sati. Poznat je po industriji školjaka pa smo ih, naravno, ručali.
Margate je poznato izletište za stanovnike Londona.

Plata sa školjkama je koštala 60 funti, prilično skupo, ali je izbor školjki ogroman.

Plaža u Margatu prepuna je obitelji, a klinci ko klinci, do koljena u moru.
Shell Grotto Margate
Drugi razlog posjete gradiću Margatu je Shell Grotto, špilja duga tek 30-ak metara. Slučajno je otkrivena 1835. godine, što je neobično jer je nekad u prošlosti u potpunosti obložena mozaikom od školjki, u raznim motivima. Nakon toga je nekako pala u zaborav. Ne zna se ni kada je napravljena, niti tko je njen umjetnik. Detalje o obilasku, cijene i radno vrijeme saznajte ovdje.

Stvarno fora i jedinstveno mjesto, ako vas put nanese u blizinu obavezno ju obiđite.

Špilja je obložena s 4,6 milijuna školjki.
Tvrđava u Doveru: ključ Engleske
Poslije podne obilazimo tvrđavu u Doveru, Dover castle. Cijena ulaza je bila sve samo ne sitnica, 32 funte po glavi, a jeftinija je ako ju unaprijed kupite online. Ulaznica vrijedi cijeli dan i možete doći kada vam odgovara, a cijena joj se mijenja kroz godinu.
Tvrđavu u Doveru zovu i “ključ Engleske” zbog lokacije: nalazi se na mjestu gdje je kontinentalni dio Europe pomorskim putem najbliži Engleskoj. Više od 900 godina imala je ključnu ulogu u obrani kraljevstva.

Najstariji dijelovi tvrđave izgrađeni su u 11. stoljeću.
Zanimljivost: U ovoj je tvrđavi spomenuti kralj Henry II. 1177. godine ugostio flandrijskog grofa Filipa, o čijem ste neobičnom životu mogli saznati u putopisu o belgijskom gradu Gentu. Grof Filip se, kao i brojni spomenuti hodočasnici, došao pokloniti na grobu ubijenog Thomasa Becketa u katedrali u Canterburyju. Dvije godine kasnije to je napravio i francuski car Luj VII. Bili su to počeci službenih primanja poglavara drugih država od strane britanske krune.
Nakon dolaska ove dvije važne ličnosti, kralj Henry je shvatio da mora napraviti vrlo reprezentativnu tvrđavu, dostojnu da ugosti važne goste.
Na tvrđavi u Doveru izvršen je jedan od najvećih građevinskih projekata srednjeg vijeka u Engleskoj. Do 1220. godine stvorena je najveća utvrda u Britaniji. Postoje rasprave je li veća tvrđava Windsor ili Dover, a sva mjerenja idu prema tome da je pobjednik Dover castle, dok je Windsor najveća stalno naseljena tvrđava.

Pogled s kule, u kojoj je bio stambeni dio.
U tvrđavi smo vidjeli replike namještaja iz ranog srednjeg vijeka.

Izgleda da su voljeli namještaj u jarkim bojama. Meni se svidjelo.
“White cliffs of Dover” ili bijeli klifovi Dovera
Nakon obilaska doverske tvrđave idemo do bijelih klifova Dovera, uz koje šetamo oko sat i pol. “White cliffs of Dover” su strme bijele litice, čija je visina na mjestima preko 90 metara. Kao stražari čuvaju englesku obalu.

Na vedar dan pogled s klifova pada do Francuske.
Meni osobno klifovi Dovera nisu bili impresivni kao neki drugi klifovi koje smo vidjeli do sada, a vidjeli smo ih puno. S druge strane posebni su zbog svoje boje pa i vrijedni posjete.
Bijele klifove možete naći i sat i pol vožnje dalje od ovih doverskih. Zovu se 12 sestara. Za njih mi je rečeno da su znatno ljepši i impozantniji, ali nismo ih imali vremena posjetiti. Kad već spominjem “sestre”, u Norveškoj smo obišli vodopad 7 sestara!

Navečer se vraćamo u Canterbury gdje večeramo. Ovo je unutrašnjost Weaver’s house (Wildwood restorana).
Sljedeći se dan opraštamo s Canterburyem i odlazimo u obilazak treće po veličini tvrđave u Britaniji, tvrđave Leeds. Obišli smo i tvrđavu Bodiam i gradić Rye. Detalji su u ovom putopisu.
Fotografije: Maja i Nikola