Arboretum Opeka: izlet u najbolji park kontinentalne Hrvatske
Znate li što bi radili da ste bogati plemić u vremenu nakon što su se ovi naši krajevi riješili turskog ugnjetavanja? Neslužbeno bi se počeli natjecati s drugim plemićima oko toga čiji je dvorac najljepši i najveći, tko ima najskupocjeniji namještaj po posljednjoj modi, a vjerojatno bi angažirali i pravu vojsku vrtlara da vam urede najraskošniji park oko dvorca! Sve je ovo bila stvar prestiža. Veliki novci su se trošili na uvoz skupih i egzotičnih biljaka s raznih strana svijeta. U tom se vremenu jedna plemićka obitelj uzdigla visoko nad drugima, stvaranjem jednog od najboljih parkova u cijeloj Austro-Ugarskoj Monarhiji! Jeste li svjesni da vi danas možete prošetati tim parkom? Posjetili smo arboretum Opeka u Hrvatskom zagorju.
Dvadesetak minuta vožnje od Varaždina nalazi se nestvarno mjesto gdje možete šetati ispod stoljetnih stabala. Vidjet ćete brojne rijetke vrste drveća netipične za ovaj kraj, u punoj snazi i raskoši, a neki su primjerci stariji od 200 godina. Današnji je izgled park dobio 1884. godine, a polako je nastajao od 17. stoljeća.
Piknik ispod stoljetnih stabala
Definicija arboretuma: botanička zbirka stabala iz raznih dijelova svijeta. Tu su naravno i druge biljke, ali stabla su prave zvijezde ove priče.
Ako dođete s djecom vjerojatno ćete ih gledati kako se po nekim stablima penju. Kako je moj sin primjetio, ovo je super mjesto za piknik. Raj je i za ljude koji imaju pse. Oko vas je čarobna priroda, a toliko je prostrano da nikada nije gužva. Možete birati kojem ćete stablu praviti društvo stavljanjem dekice za piknik pod njegovu krošnju.

Stara stabla su jako neobičnih oblika, često s vijugavim granama koje se spuštaju do zemlje.
Jedno vrijeme se ovdje nalazila ciglana, stoga je ostao naziv Opeka. Na mjestu ciglane je malo jezero.
Arboretum Opeka: istražite pravi muzej drveća
Arboretum Opeka se nalazi u općini Vinica, mjestu Marčan u sjevernom dijelu Hrvatskog zagorja. Po bogatstvu biljnih vrsta je najbogatiji od tri arboretuma u Hrvatskoj (druga dva su arboretum Lisičine u Slavoniji i arboretum Trsteno kraj Dubrovnika). Park je 1947. godine zaštićen Zakonom o zaštiti prirode, a 1961. godine proglašen je spomenikom vrtne arhitekture – arboretumom. Površina mu je 64 hektara.
U arboretumu je toliko bogatstvo biljaka da je nama proljeće doslovno vikalo sa svih strana. Iako drveće još nije zazelenilo, sve je zeleno i puno života… Tu su i ploče koje opisuju razna stabla, na žalost većinom srušene na tlo.

Potražite među drvećem divne kamene klupe iz 19. stoljeća.
Što se dogodi kada najbogatiji čovjek u državi uređuje vrt?
U središtu arboretuma nalazi se ruševni dvorac Opeka. Sagrađen je u baroknom stilu u drugoj polovici 17. stoljeća. Bio je u vlasništvu grofova obitelji Keglević pa grofova obitelji Nadasdy. Nakon njih stižu grofovi Draškovići, obitelj u čijem je vlasništvu bio i dvorac u Trakošćanu.

Natpis iznad ulaza spominje Nikolu III. Keglevića i njegovu suprugu Evu Czobor. Iznad je grb obitelji Drašković.
Problem se javlja kada plemićka obitelj nema muških potomaka… Upravo se ovo dogodilo grofu Franji Draškoviću, koji je ruku svoje kćeri Fernarde, a s njom i cijelo imanje s dvorcem, 1852. godine dao grofu Marku Bomballesu. Za dvorac i perivoj ovo je bio pravi jackpot. Grof Marko je bio član stare francuske velikaške obitelji, a imao je i visoku poziciju na austrijskom carskom dvoru, što je zahtjevalo život u reprezentativnom dvorcu s uređenim perivojem.

Dvorac je više puta nadograđen i proširen, a dodane su mu i terase i kule.
Grof Marko je bio pravi svjetski putnik i sa svojih je putovanja donosio sadnice raznog drveća. Bio je jedan od najbogatijih ljudi u državi i mogao si je priuštiti kupovinu skupocjenog drveća sa svih krajeva svijeta. Egzotične je biljke dobivao i na poklon. Angažirao je vrhunske vrtlare i bečke arhitekte hortikulture, koji su u periodu od osam godina stvorili perivoj prepun rijetkih biljnih vrsta. Kako bi se pratili najmoderniji trendovi tog vremena, perivoj je uređen po uzoru na engleske vrtove.
Jedan od dvoraca koji je također morao biti proširen da bi bio dostojan novopečene banske titule svoga vlasnika, nalazi se u Našicama.
Provirite u ruševni dvorac Opeka
Stigli smo do tužno impresivne ruševine dvorca, čiji brojni arhitektonski detalji govore o nekadašnjoj moći njegovih vlasnika. Vrata dvorca su bila otvorena pa smo u njega zavirili.

Malo smo ostali zatečeni (blago rečeno) stanjem dvorca…

Po unutarnjim zidovima raskošno je carstvo grafita, urušena stepeništa, djelomično srušeni zidovi, propali krovovi…

Pogled iz unutarnjeg dvorišta
U ovom je dvorcu nekoliko puta boravio i Josip Broz Tito. Ako znate da je Tito velik dio života živio u palači na Brijunima, budite sigurni da je dvorac Opeka morao zadovoljiti visoke standarde.

Danas biljke vladaju ruševnim dorcem.
Članovi obitelji Bomballes su održavali arboretum i dvorac sve do 1945. godine, a od tada se o njima brinu državne institucije. Dvorac je bez ogrebotine preživio oba svjetska rata. Pedesetih godina 20. stoljeća u njemu je djelovala Vrtlarska škola pa učenički dom. Nevjerojatan je podatak da je dvorac napušten početkom 70. godina i od tada propada…
Edit, siječanj 2022. godine: započela je obnova dvorca Opeka i predviđa se da će radovi trajati oko godinu i pol. 🙂