Angkor Wat: hramovi skriveni u prašumi Kambodže
Ne možete otputovati u Kambodžu, a ne posjetiti Angkor kompleks hramova. Slika najpoznatijeg hrama, Angkor Wat-a nalazi se na većini razglednica iz ove zemlje! Zapravo su hramovi koje skriva prašuma glavni razlog zašto turisti dolaze u Kambodžu!
Siam Reap, gradić u Kambodži
Siem Reap je gradić koji živi isključivo od turizma i prilagođen je turistima u potpunosti! No kako Kambodža ipak nije London ili Pariz, sve je to jakoo jakoo simpatično. Po svuda su štandovi, barovi, saloni za masažu nogu, tijela ili čega god poželite, a sve za smiješno male novce za naše prilike. U Kambodži još uvijek prosječne plaće ne prelaze 100 USD mjesečno, pa je njima i masaža od 2 dolara za 15 minuta preskupa.
Kao i u Tajlandu sve su cijene informativne i podložne više nego prepolavljanju. Ali i početna je cijena vrlo niska. Kad vidite bijedu u kojoj ljudi žive, bude vam u jednu ruku i žao pretjerano se cjenkati!
Obilazak hramova u Kambodži
Prespavali smo u klimatiziranom apartmanu hotela s tri zvjezdice. Noćenje s doručkom je bilo 8 dolara. Napokon u obilazak hramova! Angkor Wat je najpoznatiji hram u Angkor kompleksu hramova. No on je samo jedan od mnogih sličnih, ali opet posebih.
Za obići sve hramove ne bi bilo dovoljno niti sedam dana!
Kad smo već kod hramova, znate li da jedna princeza u Indiji ima svoj hram?
Za obilazak Angkor kompleksa hramova postoji nekoliko opcija. Opcija rentanja bicikla odmah je otpala zbog temperature +30. Možete uzeti cjelodnevni taxi za cca 20 dolara. Mi smo se odlučili za privatnog tuk-tuk vozača. On vas za 12 dolara vozi od hrama do hrama, čeka dok završite s obilaskom i ujedno služi kao turistički vodič!
U prvom danu obišli smo Angkor Thom, glavni grad Kmerskog carstva iz 12. i 13. stoljeća u kojem je posebno poznat hram Bayon.
Ta Phrom je meni bio najljepši hram jer je skroz obrastao u prašumu što mu daje poseban ugođaj. U ovom je hramu snimano dosta scena filma Tomb Raider. Zatim smo posjetili Angkor Wat, najveći i najočuvaniji hram u regiji.

Bayon
Poseban je doživljaj popeti se na vrh hrama i vidjeti spoj hramova s nepreglednom prašumom!
Gdje gledati zalazak sunca?
Dan smo završili odlaskom na Phnom Bakheng koji je na brdu, gdje smo gledali zalazak sunca. No kako u svim vodičima to mjesto preporučuju za promatranje zalaska sunca, bilo je previše turista. Na kraju je bilo zanimljivije slikati njih nego zalazak, koji sve u svemu i nije bio nešto posebno…
Zanima li vas gdje treba pogledati zalazak sunca na Baliju?
Drugi dan u Angkor Watu
Drugi dan smo odlučili posvetiti manje poznatim hramovima i znamenitostima. Obilazak smo započeli na brdu Kbal Spean. Put vas vodi 1.500 metara hodom uzbrdo, uz riječicu punu brzaca i vodopada, a na samom se vrhu u riječnom dnu na stijenama nalaze izrezbareni razni hinduistički simboli i prikazi.
Hram Banteay Srei je posvećen Šivi, jako je očuvanih rezbarija i znatno drugačiji od budističkih hramova koje smo obilazili dan prije. Nastavili smo s vrlo sličnima, Banteay Samre, Pre Rupom i još nekolicinom kojima nismo zapamtili imena.

Banteay Srei

Banteay Srei
Preporučili bi svakome tko dolazi pogledati kambodžanske hramove da odvoji barem dva dana, jer koliko god hramovi bili slični svaki ima svoju posebnost.
Veliki razvikani hramovi vrve turistima, ali svakako ih se isplati vidjeti. Drugi manji hramovi sadrže posebnu dozu mističnosti jer je znalo biti situacija da smo skoro sami u cijelom hramu.
Večer smo začinili odlaskom na ples Apsara, tradicionalni kambodžanski ples uz švedski stol sa svim zamislivim i nezamislivim delicijama kmerske kuhinje koje smo po redu degustirali.
Saznajte više o obilasku hramova u Kambodži.