Agrigento na Siciliji: obišli smo najveće grčke hramove izvan Grčke
Road trip kamperom pun je pogodak za obilazak Sicilije. Razlog našeg dolaska u Agrigento na Siciliji tri je kilometra udaljen od modernog grada. Krenite s nama u najpoznatije nalazište hramova iz Velike Grčke, smješteno izvan same Grčke, u grad koji je više puta uspio narasti iz pepela!
U vrijeme antičke Grčke prostori između stupova hramova su bili zazidani. Na zidovima je bio mramor, a sve je bilo obojano jarkim bojama. Grčki filozof Platon je komentirao život u Agrigentu riječima: “Grade kao da će živjeti vječno, a jedu kao da im je zadnji dan.”
Agrigento na Siciliji
Grad Agrigento leži na južnoj obali Sicilije. Osnovan je oko 580. godine prije Krista kao grčka kolonija i nazvan Akragas. Jedan je od najstarijih gradova na Siciliji, a bio je jedan od vodećih, najpoznatijih i najbogatijih gradova Velike Grčke. U to se vrijeme grad razvijao jako brzo, a procjenjuje se da je u njemu živjelo do čak 800.000 ljudi! Cijeli stari grad zajedno s Dolinom hramova bio je ograđen zidom. Obišli smo ga u kolovozu 2020. godine.
Arheološko nalazište kod grada Agrigenta je jedno od najbolje sačuvanih nalazišta klasične grčke civilizacije. Od Palerma je udaljeno oko dva sata vožnje.
Što kažete na prošlost grada?
Agrigento je smješten na platou s pogledom na more, sa sjevera zaštićen prirodnim grebenom. Upravo je odlična lokacija razlog zašto su ga htjeli posjedovati brojni osvajači.
Grad su opustošili Kartažani 406. godine prije Krista. Rimljani su ga držali u opsadi 262. godine prije Krista, a nakon što su ga zauzeli velik dio stanovnika su prodali u roblje. Preimenovali su ga u Agrigentum. U sljedećim godinama više su se puta kao okupatori izmjenjivali Kartaga i Rim, a cijelo to vrijeme (pa i stoljećima kasnije) u gradu se pričalo na grčkom. Jedno je vrijeme Agrigento bio dio Bizantskog carstva, a često su ga napadali i arapski gusari s mora. Preskačemo tisućljeće… U Drugom svjetskom ratu grad je bombadiran, ali Dolina hramova je srećom ostala neoštećena bombama.
Dolina hramova na Siciliji
Vjerojatno ste na raznim putovanjima vidjeli brojne antičke ruševine, ali ove su stvarno veličanstvene. Još kada osvijestite što se sve na ovom mjestu događalo… (Dobar trenutak da ipak pročitate dio o povijesti! 🙂 )
Agrigento na Siciliji je arheološko nalazište na kojem možete vidjeti neke od najvećih i najbolje očuvanih grčkih hramova smještenih izvan Grčke. Kada pogledate koliko su hramovi veliki, možete samo zaključiti da su ovdje živjeli divovi. Tri hrama su dobro sačuvana, svi su građeni u dorskom stilu, a ukupno ih je sedam. Većina hramova je izgrađena u 5. stoljeću prije Krista.
Turistička atrakcija Sicilije: grčki hramovi
Hramovi su otkriveni početkom 19. stoljeća, kroz koje se dogodila i većina iskapanja i restauracije. Antički grad je pokrivao puno veću površinu od današnjeg arheološkog nalazišta i većina grada tek čeka da bude iskopana…
Dolina hramova zapravo nije u dolini, već se hramovi nalaze na brdu. Staza kojom hodate preko brda je duga oko 2 kilometra.
Uz hramove ćete vidjeti i ostatke starih kamenih kuća i raznih spomenika. Područje oko jednog od hramova rani su kršćani koristili kao groblje. Tu su i dva veličanstvena Atlasa, kamena diva koji danas leže, a prije su stajali i držali neku građevinu.
Možete posjetiti i Arheološki muzej od kojeg se pruža panoramski pogled na Dolinu hramova. U blizini njega je jedan od dva ulaza u arheološki park. Saznajte cijene i korisne informacije o Dolini hramova.
Vrtovi Kolymbetra u Dolini hramova
Predah možete naći u pravom rajskom vrtu u kojem se uzgajaju mediteranske biljke na isti način kao i prije 2.500 godina.
U Dolini hramova provodimo cijelo prijepodne pa krećemo kamperom do jedne od najpoznatijih plaža na Siciliji, Scala dei Turchi ili Turske stube. Cijeli plan puta kamperom po južnoj Italiji i Siciliji pogledajte ovdje.
Fotografije: Maja i Nikola